Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Narodowe Czytanie w Nowogrodzie Wołyńskim oraz Cudnowie

Narodowe Czytanie w Nowogrodzie Wołyńskim oraz Cudnowie

W dniu 7 września w Nowogrodzie Wołyńskim, w Państwowym Muzeum Rodziny Kosaczów, odbyła się 8 edycja Narodowego Czytania pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku – to zbiór zatytułowany „Nowele polskie”.

W tym roku polska Para Prezydencka zaproponowała do czytania osiem nowel polskich, to utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Tak więc w akcji organizowanej w Nowogrodzie Wołyńskim zostały odczytane fragmenty siedmiu nowel przez siedem organizacji polonijnych, a mianowicie: uczniów Szkółki Sobotniej im. Jadwigi Jakubowskiej, członków Polskiego Stowarzyszenia im. Juliana Lublińskiego, członków Polskiego Stowarzyszenia „Polonia Zwiagielszczyzny” z Nowogrodu Wołyńskiego; Romanowskie Kulturalno Oświatowe Towarzystwo; uczniów Polskiego Domu oraz Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu; Studentów wydziału Stosunków Międzynarodowych Akademii Ostrozkiej.

Swoją obecnością zaszczycili nas Pani Konsul Joanna Szeliga oraz Pan Konsul Bartosz Szeliga, zastępca kierownika wydziału Kultury Pani Alesia Adamowicz.

Akcja Narodowego Czytania rozpoczęła się od Poloneza w wykonaniu Dziecięcego Zespołu Tanecznego „Wesełka”, po czym wysłuchaliśmy on-line przemówienia Pary Prezydenckiej. Po pięknym i uroczystym przemówieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz pierwszej damy RP Agaty Kornhauser-Dudy Pani Konsul Joanna Szeliga uroczyście i bardzo cieple przemówiła do wszystkich zgromadzonych w sali Muzeum Rodziny Kosaczów.

A w niedzielę, 8 września, jak i zapowiadaliśmy, odbyła się II część ósmej edycji Narodowego Czytania w Cudnowie.

Po mszy świętej, prezesi kilku organizacji, a mianowicie: Dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu Pani dr. Irena Perszko, Prezes Polskiego Klubu Studenckiego w Żytomierzu Pani Walentyna Jusupowa, Prezes Romanowskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa Pani Olga Myczkowska oraz Prezes Polskiego Stowarzyszenia im. Juliana Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim Wiktoria Szewczenko czytały w Cudnowie, w Kościele Ojców Franciszkanów jeden z utworów zaproponowanych na tegoroczne czytanie przez Parę Prezydencką Rzeczypospolitej Polskiej, a mianowicie „Sawę” ze zbioru gawęd szlacheckich „Pamiątki Soplicy”, której autorem jest Henryk Rzewuski, polski powieściopisarz i publicysta rodem z terenów dzisiejszej Ukrainy.

Po odczytaniu noweli, parafianie z wielkim chęcią dzielili się z nami informacją, wspomnieniami o H. Rzewuskim. W swoich wspomnieniach, mówili, że dzięki ich rodakowi Iwanowi Sawczuku ukazała się książka pt.: „Henryk Rzewuski – blask i gorycz sławy”, opisująca życie i twórczość wielkiego polskiego pisarza, który większość czasu mieszkał, pracował, tworzył w Cudnowie oraz zawierająca informacje o siostrach  pisarza Ewelinie Hańskiej oraz Karolinie Sobańskiej.

Henryk Rzewuski urodził się w Sławucie, ale mieszkał, tworzył, zmarł i został pochowany właśnie w Cudnowie. Stąd pojawił się taki pomysł, aby „Sawę” przeczytać właśnie w tym mieście i w taki sposób uczcić pamięć polskiego pisarza….

Dziękujemy serdecznie wszystkim parafianom, mieszkańcom miasta oraz ojcowi Justynowi, proboszczowi Parafii w Cudnowie za serdeczne przyjęcie, piękną atmosferę i oczywiście za to, iż razem z nami połączyli się we wspólną Wielką Polską Rodzinę.

Organizatorem Narodowego Czytania jest Polskie Stowarzyszenie im. Juliana Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim, współorganizatorami Polski Dom w Żytomierzu oraz Polski Klub Studencki w Żytomierzu.

Akcja odbyła się w ramach projektu „Wielka Polska Rodzina” w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacja „Wolność i Demokracja”.

Wiktoria Szewczenko, Polskie Stowarzyszenie im. Juliana Lublińskiego Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski, zdjęcia: Katarzyna Kowalenko, Sergiusz Gojko, 11 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code