Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Narodowe Czytanie „Quo Vadis”

Narodowe Czytanie „Quo Vadis”

3 września w Winnicy w murach Galerii „Interszyk” odbyło się Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

W Winnicy na spotkaniu poświęconym czytaniu prozy polskiego Noblisty nie było żadnego wolnego miejsca. Obecne byli jak dzieci tak i dorośli. Rozpoczęło uroczyste czytanie z oglądania transmisji z Ogródu Saskiego w Warszawie, gdzie polska para prezydenska przeczytała krótki odcinkiem „Quo Vadis”.

Później do czytania dołączyli się wszyscy obecni. Pierwszym oddał się lekturze pan konsul RP w Winnicy Przemysław Szymański. Po kolei poznawali świat Sienkiewicza także inni i każdy miał możliwość odczuć piękno polskiej literatury.

Wszystkim uczęstnikom rozdane bransoletki w biało-czerwonym kolorze, które symbolizują Polskę.

Czytania narodowe odbywają się od 2012 roku, kiedy po raz pierwszy zorganizował je prezydent Komorowski.

2016 jest uznany rokiem Sienkiewicza ze względu na 100 rocznicę śmierci pisarza. „Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza opublikowana w latach 1895-1896.

To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił prezydent Andrzej Duda w lutym bieżącego  roku, ogłaszając wyniki głosowania dotyczące lektury.

Narodowe Czytanie Quo Vadis w Winnicy zostało organizowane przez Konfederację Polaków Podola XXI w. oraz Stowarzyszenie „Kresowiacy” przy wsparciu KG RP w Winnicy oraz Fundacji „Wolność i Demokracja” (w ramach projektu „Biało-Czerwone ABC”, wspieranego przez Senat RP).

Daria Yakymenko, 09.09.16 r.

{morfeo 1240}