Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Narodowe Czytanie „Quo vadis” Sienkiewicza

Narodowe Czytanie „Quo vadis” Sienkiewicza

Źródło: culture.huW sobotę 3 września, o godz. 11.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie polski prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką zainaugurują lekturę „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W roku 2015, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalką” Bolesława Prusa.

Powieść „Quo vadis” wybrano podczas głosowania w Internecie. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Żeromskiego oraz „Nocami i dniami” Marii Dąbrowskiej.

W roku obchodzimy setną rocznicę śmierci polskiego noblisty i 170. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza. Rok 2016 Senat ustanowił rokiem Sienkiewicza.

– Akcja ma służyć promocji czytelnictwa, polskiej literatury, klasyki. Wspólne czytanie buduje więzi, sprawia też, że stajemy się dla siebie bliżsi – mówił w Jedynce Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Narodowe czytanie powieści „Quo vadis” odbędzie się także w kilku miastach Ukrainy.

Słowo Polskie, polskieradio.pl, 30.08.16 r.