Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Największa flaga biało-czerwona zawisła w Świnoujściu

Największa flaga biało-czerwona zawisła w Świnoujściu

Autor zdjęcia: Marcin Bielecki2 maja wszyscy Polacy wspominają historię biało-czerwonych barw narodowych.

Dzień Flagi RP popularyzuje wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Święto zostało wprowadzone w drodze nowelizacji ustawy z 20 lutego 2004 roku o symbolach narodowych. Wcześniej Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 roku ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. 2 maja jest obchodzony też jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Prawdopodobnie największa w Polsce biało-czerwona flaga, licząca nieco ponad 500 metrów kwadratowych, zawisła na latarni morskiej w Świnoujściu. Wciągnięcie jej wymagało lin i pracy alpinistów. Gdy w południe wznosiła się ku górze, orkiestra Marynarki Wojennej odegrała hymn państwowy.

– To największa wisząca biało-czerwona flaga w kraju, ale także i na świecie. Przy dobrej pogodzie, można ją zobaczyć z odległości 15-20 km – powiedział PAP Piotr Piwowarczyk ze świnoujskiej organizacji turystycznej. Flagę umieszczono na wysokości niemal 60 metrów, dzięki czemu jest widoczna z kilkunastu kilometrów – także ze strony niemieckiej.

W całym kraju odbywały się oficjalne uroczystości, podczas których – często w asyście wojska – dokonywano uroczystego podniesienia flagi.

Słowo Polskie, dzieje.pl, PAP, 02.05.16 r.