Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Największą na Ukrainie “żywą” wyszywankę stworzono w dawnym Płoskirowie

Największą na Ukrainie “żywą” wyszywankę stworzono w dawnym Płoskirowie

Ukraińcy, Polacy oraz przedstawiciele innych narodowości z okazji Dnia Wyszywanki ustawili się na centralnym placu miasta, tworząc sylwetkę największej wyszywanki na Ukrainy. Takim sposobem trafili do Księgi Rekordów Ukrainy.

Organizatorka akcji „Wyszywanka – twój kod genetyczny” Anastazja Kozak planował, że w tak zwanym flashmob weźmie udział pół tysiąca uczestników. Faktycznie, uczestników było nawet więcej – 524!

By potwierdzić rekord do Chmielnickiego przyjechał przedstawiciel Księgi rekordów Ukrainy Ołeksandr Szusteruk, który stwierdził, że płoskirowski rekord będzie rekordem nie zależnie od ilości uczestników, ponieważ dotychczas nikt na Ukrainie „żywej wyszywanki” nie robił.

W akcji również brali udział przedstawiciele polskiej wspólnoty miasta. Polskie flagi rozwiewały się wśród flag ukraińskich. Natomiast krakowski strój, w który ubrał się jeden z uczestników akcji, stał się prawdziwą atrakcją. Do zdjęcia z nim ustawiały się kolejki.

Wśród obecnych na placu byli przedstawiciele lokalnych władz miejskich i obwodowych, m.in. prezydent miasta Chmielnickiego Oleksandr Symczyszyn i przewodniczący Rady Obwodowej Michajło Zahorodny.

Sergiusz Tolstichin, 20.05.16 r.