Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Najwięcej nowych stypendiów dla studentów z państw Partnerstwa Wschodniego przypadło młodzieży z Ukrainy

Najwięcej nowych stypendiów dla studentów z państw Partnerstwa Wschodniego przypadło młodzieży z Ukrainy

Zdjęcie pobrano z external.polskieradio.pl – Poza wiedzą, otrzymacie w Polsce możliwość poznania rówieśników, którzy za 15-20 lat obejmą najwyższe stanowiska w naszym kraju. – powiedziała podsekretarz stanu w MSZ Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, która 13 grudnia 2013 r. zainaugurowała na Uniwersytecie Warszawskim nowy Program stypendialny im. Stefana Banacha.

Stypendium im. Stefana Banacha jest rozszerzeniem oferty dostępnych w Polsce programów stypendialnych dla cudzoziemców. Studentom pochodzącym z sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego (Ukrainy, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii) oferowana jest nauka na polskich uczelniach publicznych na dwuletnich studiach uzupełniających II stopnia na kierunkach ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych oraz na europeistyce/prawie europejskim. – To kierunki obecnie najważniejsze dla rozwoju państwa ale także dla rozwoju współpracy pomiędzy Polską a krajami Europy Wschodniej i krajami Kaukazu – podkreśliła w swoim wystąpieniu wiceminister spraw zagranicznych Polski Pełczyńska-Nałęcz.

Po pierwszym roku studiów uczestnicy programu  będą mogli wziąć udział w wymianie studenckiej w ramach unijnego programu Erasmus. Jednocześnie w trakcie studiów stypendyści będą mogli również uczestniczyć na terenie Polski w krótkookresowych stażach zawodowych.

W pierwszym roku realizacji programu 2013/2014 zostało przyjętych 44 studentów na polskie uczelnie. Największa liczba tegorocznych stypendiów przypadła studentom z Ukrainy.

– W planach mamy zwiększenie w przyszłych latach ilości osób objętych stypendium – podkreśliła wiceminister.

Nowy program został uruchomiony w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie studentów ze Wschodu nauką w Polsce. Ma on charakter apolityczny i skierowany jest do młodych osób, które już studiują (ukończyły studia I stopnia) i są wybijającymi się studentami na swoich kierunkach.

W uroczystości poza stypendystami uczestniczyli również przedstawiciele Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także reprezentanci władz Uniwersytetu Warszawskiego. Inaugurację uświetnił wykład znakomitego polskiego matematyka profesora Wiesława Żelazko dotyczący sylwetki patrona Programu, profesora Stefana Banacha.

Na podstawie informacji Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *