Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Najstarsza restauracja Europy znajduje się w Polsce

Najstarsza restauracja Europy znajduje się w Polsce

  Kwarantanna kwarantanną, ale człowiek, zawsze chce powrócić do swojego trybu życia, który zadowala potrzeby, uspokaja i daje możliwość budowania planów na przyszłość. Obecnie, kiedy właśnie  już powoli wracamy, mam nadzieję, do normalnie-spokojnego życia, być może ktoś już planuje w najbliższy czasie podróże, to zapraszam do przeczytania artykułu i myślę, że  będzie on przydatny.

A chodzi o to, że najstarsza restauracja, w całej Europie , jak się okazuje  znajduje się w Polsce, we Wrocławiu. A jest to restauracja,  Piwnica Świdnicka, która mieści się  w podziemiach. W tych salach przy stołach zasiadali m.in. Fryderyk Chopin, Juliusz Słowacki, Johann Wolfgang von Goethe, Józef Ignacy Kraszewski, Pablo Picasso i wiele innych znanych osób.

Piwnica Świdnicka mieści się przy wrocławskim Rynku, a dokładniej w piwnicach wrocławskiego Ratusza. Działa od 1273 roku. Nazwa lokalu pochodzi od dolnośląskiego miasta Świdnicy, skąd kiedyś sprowadzano do niego piwo jęczmienne. Piwiarnia była wielokrotnie rozbudowywana, a w 1997 roku po przejściu tzn. powodzi tysiąclecia przeszła generalny remont.

W dawnych kronikach zachowało się wiele wzmianek o Piwnicy Świdnickiej. Według zapisków pochodzących z 1731 roku, w piwiarni nie wolno było grać w karty, palić tytoniu i przeklinać, a orkiestra pojawiała się tam tylko we wtorki i piątki. Co więcej, goście przed złożeniem zamówienia musieli wpłacić kaucję, która pokrywała szkody w razie stłuczenia jakiegoś naczynia.

Wystrój Piwnicy był dość skromny – tynkowane ściany, proste ławy oraz stoły – i nie uległ on zmianie aż do połowy XIX wieku. W 1904 roku dodano elementy secesyjne, a w 1936 roku wnętrza upodobniono do tych znanych z niemieckich piwiarni i winiarni.

Do końca lat 50. całkowicie usunięto dotychczasowe wyposażenie, a w podziemiach urządzono klub młodzieży pracującej. Pod ziemią pojawiły się sala kinowa, restauracja, kawiarnia i salon gier.

Obecnie restauracja składa się z 9 sal – każda z nich jest urządzona w innym stylu i oferuje inne menu (większość potraw nawiązuje do tradycyjnej kuchni polskiej). W Piwnicy Świdnickiej można napić się Białego Barana, wyjątkowego piwa, warzonego na specjalne zamówienie według historycznej receptury. Podziemia mogą pomieścić do 800 osób. Co ciekawe, na terenie lokalu znajduje się także sala koncertowa.

Walentyna Jusupowa, na podstawie https://podroze.onet.pl, 15.05.2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code