Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Najmłodszym o świętym Janie Pawle II – papieżu pielgrzymie i orędowniku pojednania

Najmłodszym o świętym Janie Pawle II – papieżu pielgrzymie i orędowniku pojednania

17 października 2020 roku w Szkole Sobotnio-Niedzielnej im. Grocholskich działającej przy SP „Chrześcijańsko-Demokratycznym Związku Polaków Winnicy” odbyła się wyjątkowa lekcja poświęcona Wielkiemu człowiekowi, który zmienił oblicze tego świata – św. Janowi Pawłowi II.

16 października minęła 42. rocznica wyboru i pontyfikatu Świętego Jana Pawła II. O tym ważnym wydarzeniu, a także o dzieciństwie Karola Wojtyły (Jana Pawła II), o rodzinnym domu-muzeum w Wadowicach oraz innych ciekawostkach z Jego życia zapoznali się zebrani, słuchając inspirującej opowieści Pani Lidii Paulukiewicz, nauczycielki języka polskiego, skierowanej do pracy w Winnicy przez ORPEG.

Jan Paweł II to Papież pokoju, wielki pielgrzym, teolog, przyjaciel dzieci i każdego człowieka, a także uosobienie skromności i pokory; uczynił wiele dla tworzenia pokoju na świecie. Zawsze nawoływał do zgody między narodami, zaniechania wojen, spotykał się z politykami i rządzącymi różnymi krajami.

Papież Jan Paweł II był Papieżem Pielgrzymem. Charakterystyczną cechą Jego pontyfikatu były liczne podróże do niemal wszystkich krajów świata. Odbył 104 podróże zagraniczne do 130 krajów na wszystkich kontynentach. Papież pielgrzym – orędownik dialogu, uznawany również za patrona pojednania polsko-ukraińskiego. Kończąc w 2001 roku swą wizytę na Ukrainie w mowie pożegnalnej tak mówił: „Dziękuję tobie, Ukraino, która swą niestrudzoną i heroiczną walką broniłaś Europy. Niech Pan Bóg da tobie pokój, narodzie ukraiński, bo ty z wytrwałą i jednostajną wiernością odzyskałeś wolność i rozpocząłeś odnajdywać swoje prawdziwe korzenie, a także dokładasz wszelkich starań, żeby wkroczyć na drogę reform i dać każdemu możliwość żyć, wyznawać własną wiarę, własną kulturę i własne przekonania w ramach wolności i sprawiedliwości…”

Spotkanie zakończyło się degustacją słodyczy, które przypomniały zebranym o tym, że Jan Paweł II był wielkim miłośnikiem kremówek.

Działalność szkoły jest objęta patronatem Fundacji Wolność i Demokracja, KPRM oraz rodziny Grocholskich z Warszawy (potomków Grocholskich ze Strzyżawki pod Winnicą).

Wiktoria Bednarska, Lidia Paulukiewicz, 18 października 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code