Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Nagrody TVP Polonia za zasługi dla Polski i Polaków za granicą także dla mieszkanki Żytomierszczyzny

Nagrody TVP Polonia za zasługi dla Polski i Polaków za granicą także dla mieszkanki Żytomierszczyzny

Koncert Galowy z okazji wręczenia dorocznej nagrody TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” odbył się w środę, 26 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

TVP Polonia po raz 23. nagrodziła osobowości ze świata nauki, kultury, polityki oraz sportu, które poprzez swoje osiągnięcia promują Polskę i Polaków na świecie. W tym roku, po raz pierwszy w historii tej nagrody, także widzowie mogli decydować, kto zostanie wyróżniony.

Do grona wybitnych laureatów dołączyli: Lech Majewski – reżyser filmowy i teatralny, Julian Eugeniusz Kulski – światowej sławy architekt i najmłodszy powstaniec warszawski, Anna Bielak – nauczycielka języka polskiego prowadząca sobotnio-niedzielną szkółkę języka polskiego w Nowej Borowej na Ukrainie, Halina Csúcs László Györgynő – polska rzecznik w zgromadzeniu Narodowym Węgier, Beata Bruggeman-Sękowska – nauczyciel akademicki, wydawca i autorka książek językowych. Nagrodą uhonorowana została również reprezentacja Polski w skokach narciarskich.

W uroczystości wzięli udział m. in. prezydencki minister Adam Kwiatkowski oraz wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, a także dyrektor TVP Polonia Magdalena Tadeusiak-Mikołajczak.

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski wręczył nagrodę oraz pogratulował sukcesów drużynie skoczków narciarskich reprezentacji Polski.

„To dla mnie jako dla przedstawiciela pana prezydenta Andrzeja Dudy ważna nagroda, bo wpisuje się w jego prezydenturę. Pan prezydent mówił o tym, że musimy pamiętać o tym, że jest nas więcej niż ci, którzy mieszkają tu w Polsce, że Polacy mieszkają na całym świecie i że jesteśmy po to, żeby się nawzajem wspierać” – powiedział Adam Kwiatkowski.

Pani Dyrektor TVP Polonia, Magdalena Tadeusiak-Mikołajczak wręczyła nagrodę Polce z Ukrainy, z Nowej Borowej, Annie Bielak. „Byliśmy jednogłośni, żeby przyznać pani Anie nagrodę. Pani jest osobą, która ucieleśnia polskość, to kultywowanie polskiego języka. Poznałam Pani Annę kilka miesięcy temu, już po naszej akcji, w której uczestniczyli Polacy z całego świata. Akcję zorganizowaliśmy wspólnie z Fundacją Wolność i Demokracja, po to żeby pomóc wyposażyć pracownie komputerową, w tej szkółce którą prowadzi Pani Ania. Zaznaczam w swoim prywatnym mieszkaniu, uczy ich języka polskiego. Ich rodzice nie nauczyli języka polskiego, ale te dzieci chcą uczyć języka polskiego bo dla nich Polska, to lepsza przyszłość. Wszyscy to podkreślają, chcą się tutaj uczyć, chętnie przychodzą na zajęcia. A my widzieliśmy Pani Annę przy pracy, jak wiele serca, jak wiele ciepła wkłada w tą naukę. Jak bardzo te dzieci do Pani Ani przywiązane. Więc uważam, że w pełni zasłużyła Pani na tą nagrodę. Gratuluje Pani z całego serca” – powiedziała Pani Dyrektor.

Te prestiżowe nagrody TVP Polonia przyznaje od 1995 roku. Jej laureatami są ludzie zasłużeni dla polskiej kultury, sztuki, nauki, edukacji, polityki i sportu, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozsławiania Polski i Polaków na całym świecie. Do tej pory nagrodę otrzymali m.in.: Krzysztof Penderecki, Wanda Wiłkomirska, Igor Mitoraj, Henryk Mikołaj Górecki, prof. Andrzej Stelmachowski, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Basia Trzetrzelewska, Robert Lewandowski, Marcin Gortat, Robert Kubica, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Zofia Boris, Aleksandra Kurzak, Agnieszka Roma Radwańska.

Symbolem nagrody „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” jest statuetka przedstawiająca Fryderyka Chopina, autorstwa Doroty Banasik.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji PAP, 06.05.17 r.

 

Źródło: TVP Polonia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code