Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Nagroda dla filmu o winnickim Katyniu na VIII Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”

Nagroda dla filmu o winnickim Katyniu na VIII Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”

Cztery dni festiwalu, który odbywał się w Gdyni wypełnione były nie tylko filmami, słuchowiskami radiowymi, pokazami specjalnymi czy koncertami, ale także niezwykłymi spotkaniami z ostatnimi żyjącymi świadkami historii. Uroczystą galę zamknięcia VIII Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” prowadzili Aleksandra Agaciak oraz Krzysztof Ziemiec.

Główną nagrodę filmową – Złoty opornik otrzymał Henryk Jurecki za film „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”. Jury przyznało także trzy wyróżnienia. Pierwsze dla Julity Wołoszyńskiej-Mystek za film „Odnaleziony walc”. Drugie dla Liliany Komorowskiej-Głąbczyńskiej i Diany Skaya za film „Ojcu”. Trzecie wyróżnienie otrzymali Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski za obraz „Kotwica PW – tylko trzy maźnięcia”. Nagroda im. Janusza Krupskiego przypadła Lilianie Komorowskiej- Głąbczyńskiej i Dianie Skaya za film „Ojcu”.
Nagroda im. Janusza Krupskiego po raz pierwszy została wręczona w 2011 roku. Jest przyznawana za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów i postaci niepokornych, niezłomnych i wyklętych.

Film „Ojcu” opowiadssa o losach zamordowanych przez bolszewickie organy bezpieki Polaków w Winnicy na Podolu na przykładzie Adama Bandrowskiego. Scenariusz jest oparty na poemacie autorstwa ciotki Diany Skayi – Aliny Bandrowskiej, opisującym własnego ojca. Adam – nauczyciel winnickiego technikum rolniczego, młody poeta, został aresztowany zimą 1938 roku przez NKWD. Podzielił los ponad 13 tysięcy polskich, ukraińskich i rosyjskich mieszkańców Podola, ciała których zakopano w tajemnicy w masowych dołach śmierci w centrum miasta.

Słowo Polskie na podstawie informacji Diany Skaya, 03.10.16 r.