Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Nad Dnieprem brakuje podstawowej wiedzy o opiece paliatywnej

Nad Dnieprem brakuje podstawowej wiedzy o opiece paliatywnej

Źródło: np.pl.uaOpieka paliatywna na Ukrainie jest ze względu na biurokratyczne ograniczenia bardzo słabo rozwinięta.

Polscy lekarze z Bydgoszczy, którzy na co dzień zajmują się opieką nad nieuleczalnie chorymi, odwiedzili hospicjum w Kremenczuku, gdzie spotkali się z ukraińskimi kolegami i poinformowali o decyzji wyposażenia jednego z pokoi w tej placówce w sprzęt medyczny.

Polscy medycy zapowiedzieli także, że zorganizują dla ukraińskich kolegów dwutygodniowe warsztaty. Lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników hospicjum nauczą podstawom opieki paliatywnej, nowoczesnej psychoterapii, logopedii i rehabilitacji.

Z danych Międzynarodowej Organizacji Ochrony Zdrowia wynika, że na Ukrainie 86 proc. potrzebujących nie może liczyć na paliatywną opiekę. 83 proc. nie mają dostępu do środków znieczulających. Główne przyczyny takiego katastrofalnego stanu spraw to – sztuczne ograniczenia w dostępie do silnie działających opioidów.

Znaczna część nieuleczalnie chorych umiera w cierpieniu przez stereotypowy sposób myślenia ukraińskich lekarzy, bowiem medycy wciąż boją się wystawiać recepty paliatywnym pacjentom przez to, że wcześnie odczuwali stałą presję ze strony resortu siłowego.

Leczenie paliatywne – to postępowanie medyczne mające na celu zapewnienie właściwego procesu leczenia oraz opieki nad nieuleczalnie chorymi. Celem leczenia paliatywnego nie jest uzyskanie wyleczenia, czy też zatrzymania procesu chorobowego, ale poprawienie jakości życia chorych w danym stadium choroby. To można uzyskać dzięki złagodzeniu objawów choroby, eliminowaniu lub ograniczaniu bólu oraz dolegliwości pojawiających się w trakcie rozwoju zasadniczego procesu chorobowego. Leczenie paliatywne obejmuje głównie chorych w zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej. Jednym z elementów leczenia paliatywnego może być zapewnienie wsparcia psychicznego choremu oraz jego rodzinie.

Słowo Polskie na podstawie informacji UNN, 27.07.16 r.