Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Na Żytomierszczyźnie został odsłonięty pomnik Honoriusza de Balzaka i Eweliny Hańskiej

Na Żytomierszczyźnie został odsłonięty pomnik Honoriusza de Balzaka i Eweliny Hańskiej

We wsi Werchiwnia (d. Wierzchownia) na Żytomierszczyźnie, gdzie w latach 1847-1850  mieszkał Honoriusz de Balzak, odsłonięto pomnik ku czci tego francuskiego pisarza i jego żony Polki Eweliny Hańskiej.

Jak poinformowała Ołena Makiwczuk, kierownik Muzeum Literackiego, upamiętniającego Honoriusza de Balzaka, „w Werchiwni został odsłonięty pomnik Honoriusza de Balzak i Eweliny Hańskiej, który  wykonano w 220. rocznicę urodzin pisarza. Postawiono go w centrum wsi. Pomnik wykonany jest z czerwonego granitu i składa się z dwóch części z wizerunkami Eweliny Hańskiej i  Honoriusza de Balzak” .

Projekt i realizacja  pomnika były zainicjowane i sfinansowane przez pochodzącą z  Werchiwni panią Natalię Korińkową, obecnie mieszkającą za granicą.

Honoriusz de Balzak (1799 – 1850) – powieściopisarz francuski, obok Dickensa i Tołstoja jeden z najważniejszych twórców współczesnej powieści europejskiej.
Ewelina z Rzewuskich Hańska (1805 – 1882) – urodzona w Pohrebyszczu (obwód  winnicki) polska szlachcianka, wieloletnia przyjaciółka, a następnie żona Honoré de Balzaca.

Lidia Baranowska, mw, 16 grudnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code