Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Na Wołyniu powstaje pierwsze powojenne Sanktuarium Maryjne

Na Wołyniu powstaje pierwsze powojenne Sanktuarium Maryjne

Sanktuarium w Ołyce. Źródło: rp.plW Ołyce (obw. wołyński, rej. kiwiercowski) w Kolegiacie Św. Trójcy erygowano Sanktuarium Maryjne. Na ręce biskupa ordynariusza diecezji łuckiej Witalija Skomarowskiego 8 kwietnia przekazano obraz Matki Boskiej Kazimierzeckiej – Patronki Wołynia.

Obraz został zrekonstruowany przez polską Fundację Dziedzictwa Kulturowego, która od trzech lat prowadzi w Kolegiacie za polskie pieniądze prace renowacyjne. Oryginalny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem przywiózł z Palestyny w XVII wieku Mikołaj Krzysztof Radziwiłł „Sierotka”. Do 1939 roku ten obraz znajdował się na zamku w Ołyce, a jego kopia była obiektem kultu w kazimiereckim Sanktuarium. Kościół w Kazimierce został zniszczony w 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów, zniknął także obraz z ołyckiego zamku.

Biskup Skomarowski z żalem konstatował, że spośród ponad dwustu istniejących na Wołyniu w 1939 r. kościołów, do dnia dzisiejszego przetrwało tylko 20, a wskutek tragicznych wydarzeń w trakcie II wojny światowej oraz walki władz sowieckich z kościołem, nie ma obecnie na terenie Wołynia żadnego rzymskokatolickiego sanktuarium maryjnego.

Kopia obrazu, ufundowana przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego, została namalowana przez gdańskiego artystę malarza Tomasza Kucharskiego. Sukienkę dla obrazu, ze złoconej srebrnej blachy, wykonał krakowski konserwator Tadeusz Galant.

Kolegiatę Świętej Trójcy wybudował Stanisław Albrecht Radziwiłł w pierwszej połowie XVII wieku. Jest to unikatowy zabytek najwyższej klasy europejskiej z okresu baroku na terenach dawnej Rzeczypospolitej.

Kościół przed II wojną światową uznawany był za najpiękniejszy polski kościół na Wołyniu. Po zakończeniu II wojny światowej tereny diecezji łuckiej znalazły się w składzie zostały Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej. Sowieci urządzili w świątyni stajnię. Po upadku ZSRS w1991 roku ukraińskie władze zwróciły kościół wiernym.

Zrekonstruowany obraz Matki Boskiej Kazimierzeckiej – Patronki Wołynia zostanie pokazany po raz pierwszy w piątek 8 kwietnia w siedzibie Episkopatu Polski.

Słowo Polskie, dzieje.pl, 08.04.16 r.