Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Na Wołyniu upamiętniono bohaterów polskiego Korpusu Ochrony Pogranicza którzy zginęli w walce z sowietami

Na Wołyniu upamiętniono bohaterów polskiego Korpusu Ochrony Pogranicza którzy zginęli w walce z sowietami

Fot. WRO

28 września we wsi Melnyki po raz siódmy odbyła się uroczystość upamiętniająca polskich żołnierzy KOP poległych podczas kampanii wrześniowej w walce z bolszewickimi okupantami.

W uroczystości wzięli udział wiceprzewodniczący Rady Obwodowej Hryhorij Pustovit, mer Szacka Serhij Karpuk, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, konsul generalny RP w Łucku Sławomir Misiak , duchowieństwo i funkcjonariusze służb granicznych a także miejscowa młodzież.

We wrześniu 1939 roku żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza i Wojska Polskiego stoczyli walkę z przeważającymi siłami 52. Dywizji Strzelców Armii Czerwonej. Podczas walki zginęła duża liczba polskich żołnierzy i oficerów. Miejscowi mieszkańcy znaleźli część ciał zamordowanych obrońców i pochowali je na wiejskim cmentarzu.

Po 83 latach od początku II wojny światowej w Melnykach księża prawosławni i rzymskokatoliccy modlili się wspólnie pod pomnikiem ku czci poległych.

„Nasz północno-wschodni sąsiad przez wiele stuleci uniemożliwiał normalne istnienie mieszkańcom Ukrainy. Przez agresywne zamiary Rosji cierpieli nie tylko Ukraińcy, ale i Polacy. Wspólny ból, wspólna pamięć historyczna połączyły nasze dwa narody. Historia znów się powtarza – Rosja zaatakowała Ukrainę, a Polacy jako pierwsi wyciągnęli pomocną dłoń. Dobrze zrozumieliśmy lekcje historii, znamy naszych bohaterów i wierzymy we wspólną europejską przyszłość – powiedział w swoim wystąpieniu wiceprzewodniczący Rady Wołyńskiej Hryhoriy Pustovit .

Obecni na uroczystości złożyli kwiaty i postawili lampy pod tablicami upamiętniającymi poległych polskich żołnierzy. W tym dniu odbył się symboliczny bieg na 1939 metrów zwany „Drogą do pokoju”, w którym udział wzięli uczniowie z Melnyk i studenci Uniwersytetu im. Lesi Ukrainki.

Zgodnie z kolejną dobrą tradycją tego pamiętnego wydarzenia, uczestnicy posadzili drzewa w miejscowym parku.

Inicjatywa i organizacja pomnika należy do organizacji społecznej „Forum Dziennikarzy Ukraińskich” (prezes zarządu Wołodymyr Danylyuk ) oraz Konsulatu Generalnego RP w Łucku.

Słowo Polskie za: Wołyńska Rada Obwodowa, 30 września 2022 r.

Fot. WRO

Fot. WRO

Fot. WRO

Fot. WRO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code