Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Na ulicy Sobornej w Winnicy śpiewano „Barkę”

Na ulicy Sobornej w Winnicy śpiewano „Barkę”

W trzecim tygodniu października szczególnie wspominamy 37. rocznicę pontyfikatu Świętego Jana Pawła II. W 1978 słynne słowa „Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”, wypowiedziane podczas uroczystej inauguracji papieża Polaka, zwiastowały ekumenizm, 100 pielgrzymek do krajów na całym świecie i upadek komunizmu w Polsce i całej Europie Wschodniej.

O Świętym Janie Pawle II nie zapomnieli także w Winnicy. Podczas porannej Mszy w języku polskim, która odbyła się w kościele kapucynów, wierni modlili się do Boga także za wstawiennictwem wielkiego syna polskiej ziemi, urodzonego w Wadowicach, prosząc o pokój na Ukrainie oraz w intencjach własnych. Pod amboną umieszczono portret Świętego Jana Pawła II oraz wiązankę białych i czerwonych kwiatów.

Po Mszy przy pomniku Papieża Polaka, który znajduje się tuż przy kościele na ulicy Sobornej odbyła się skromna uroczystość, uwieńczona złożeniem u jego stóp kwiatów i zapalonych zniczy. O roli, którą odegrał on w życiu kościoła katolickiego, opowiedział honorowy prezes Konfederacji Polaków Podola Jan Glińczewski. Kapucyn Marek razem z wiernymi pomodlił się modlitwą „Ojcze nasz”, kończąc ją słowami „Święty Janie Pawle II, módl się za nami”.

Tradycyjnie nie zapomniano o ulubionej pieśni Karola Wojtyły – „Barce”. W samym sercu historycznej części Winnicy brzmiała ona szczególnie ujmująco, wywołując u starszych pań łzy wzruszenia.

Dni Papieskie w Winnicy obchodzono w bieżącym roku w bardzo skromny sposób. Chociaż w pełnym stopniu też można było określić je mianem „ekumeniczne”. Przez to, że sklep z dewocjonaliami pod kościołem kapucynów był zamknięty, organizatorzy upamiętnienia 37. rocznicy pontyfikatu Papieża Polaka kupili znicze w sklepiku prawosławnym przy dawnym klasztorze dominikanów (obecnie sobór prawosławny). Postać Św. Jana Pawła II jest pozytywnie oceniana przez wiernych wielu wyznań. W wielu miastach na Ukrainie wkrótce pojawią się ulice Jana Pawła II, w większości dużych miast są pomniki Papieża Polaka. W Winnicy jest ich nawet dwa – przy kościele na Sobornej oraz na Tiażyłowie przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Słowo Polskie, 18.10.15 r.