Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Na Ukrainie rozpoczęły się obchody 100. rocznicy Ukraińskiej Republiki Ludowej

Na Ukrainie rozpoczęły się obchody 100. rocznicy Ukraińskiej Republiki Ludowej

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Poroszenki z dnia 22 stycznia ubiegłego roku, rok 2017 został poświęcony 100. rocznicy Ukraińskiej Rewolucji 1917-1921 (lata, w których istniała Ukraińska Republika Ludowa, Dyrektoriat i Centralna Rada).

Za najwybitniejszych działaczy Ukraińskiej Republiki Ludowej uznawani są Symon Petlura, Marko Bezruczko, Jurij oraz Grygorij Tiutiunykowie, Jakow Ganziuk, Iwan Omelanowicz-Pawłenko i inni.

W ramach obchodów kancelaria prezydenta łącznie z Instytutem Pamięci Narodowej oraz lokalnymi historykami przygotowują na rok 2017 szereg imprez, wystaw, publikacji oraz rekonstrukcji historycznych, poświęconych walce narodu ukraińskiego z bolszewickim okupantem na przestrzeni czterech lat istnienia Ukraińskiej Republiki Ludowej. Do realizacji podobnych inicjatyw przygotowują się także władze obwodu winnickiego i miasta Winnicy.

Ciekawostką jest to, że w samym centrum stolicy Podola, przy Memoriale, upamiętniającym żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w walkach z niemieckim okupantem, zachował się szereg tablic i napisów, gloryfikujących bolszewicką rewolucję oraz jej „bohaterów”, której 100. rocznica tak samo przypada w 2017 roku.

Na samym przodzie Memoriału np. góruje napis: „Bohaterom, wprowadzającym władzę radziecką w latach 1917-1920”, na innych tablicach można przeczytać o bolszewikach, poległych w walkach z ukraińskimi i polskimi oddziałami w latach 1917-1921 a nawet o komuniście Pimenowie, który zginął w czasie kampanii wrześniowej 19 września 1939 roku, okupując wschodnie ziemie II RP.

Demontaż podobnych elementów komunistycznej propagandy stanie się jedną z obowiązkowych działań władz regionalnych na Podolu w 2017 roku. Warto spodziewać się podobnych kroków także od innych regionów Ukrainy, ślady po bolszewickiej przeszłości są równie zauważalne.

Jerzy Wójcicki, 01.01.17 r.