Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Na Ukrainie po raz pierwszy w historii upamiętniono Jana Brzechwę

Na Ukrainie po raz pierwszy w historii upamiętniono Jana Brzechwę

19 maja doprowadzono do realizacji ambitnego projektu stworzenia w Żmerynce na Podolu miejsca, które by przypominało o wybitnym Polaku żydowskiego pochodzenia, który urodził się w tym niewielkim miasteczku.

Przepiękna ażurowa tablica z podobizną Pana Kleksa oraz życiorysem słynnego dziecięcego pisarza i poety ozdobiła centralny plac miasta niedaleko Dworca Kolejowego – wizytówki Żmerynki. Uroczystość odsłonięcia tablicy z udziałem władz miasta i obwodu, przedstawicieli Skarżyska Kamiennego – miasta partnerskiego Żmerynki w Polsce oraz członków polskiego stowarzyszenia „Jedność” została poprzedzona oficjalnym spotkaniem w Radzie Miasta. Tam prezydent Żmerynki Leonid Kusznir wyraził przekonanie, że współpraca ze Skarżyskiem Kamiennym odrodzi się z nową siłą po kilku latach przerwy. Krzysztof Myszka, zastępca Prezydenta miasta Skarżyska Kamienne wyraził pewność, że po wyborach samorządowych, które odbyły się w Polsce w ubiegłym roku samorząd jego miasta jest gotów do aktywnej działalności na rzecz budowania mocnych więzi z miastem partnerskim na Ukrainie w zakresie edukacji, turystyki, rozwoju gospodarki i przetwarzania odpadów.

Podczas odsłonięcia tablicy, które zbiegło się w czasie z Dniem Europy w Żmerynce, słowo powitalne do obecnych skierował także konsul KG RP w Winnicy Wojciech Mrozowski. Podziękował miejscowym władzom i przedstawicielom lokalnej wspólnoty polskiej za pracę włożoną w powstanie tablicy poświęconej wybitnemu mistrzu słowa Janowi Brzechwie oraz wyraził przekonanie, że Ukraina, która co prawda jest w Europie, wkrótce dołoży wysiłku by zacząć integrować się we wszystkie struktury Unii Europejskiej.

Po odsłonięciu tablicy miejscowa młodzież zarecytowała wiersz Brzechwy „Tańcowała igła z nitką” i w dwóch językach przedstawiła życiorys Bolesława Leśmiana (tak brzmi prawdziwe imię i nazwisko Jana Brzechwy).

Po wykonaniu wspólnego zdjęcia, goście z Winnicy i Polski wyruszyli do miejscowej szkoły, gdzie języka polskiego nauczany jest jako drugi język obcy. W placówce gości mile powitała dyrektor Julia Kogut oraz nauczycielka polskiego Julia Kulik. Wspaniale mówiąca i śpiewająca po polsku młodzież przedstawiła zebranej publiczności kilka wierszy Brzechwy oraz jedną inscenizację do słów poety. Młodsza grupa zespołu „Kropelki” zaśpiewała piosenkę do jego słów, po czym dzieci urządziły prawdziwe „przesłuchanie” dla gości, zadając im ciekawe i czasami zaskakujące pytania. Największym zainteresowaniem cieszył się konsul Wojciech Mrozowski, lecz również przedstawiciele samorządu ze Skarżyska Kamiennego musieli się wykazać znajomością kuchni ukraińskiej oraz geografii.

Po miłym spotkaniu w szkole, które zakończyło się wizytą w biurze polskiej organizacji społecznej „Jedność” (prezes Tatiana Sołowiowa), goście udali się na cmentarz polski do Brahiłowa by oddać hołd żołnierzom WP, którzy zginęli w walce z bolszewikami w 1920 roku. Przy okazji odwiedzono miejscowe Sanktuarium pw. Jezusa Nazaretańskiego.

Po obiedzie i koncercie z okazji Dnia Europy nastąpiła najważniejsza część wizyty polskich samorządowców w Żmerynce – podpisanie Memorandum o współpracy dwóch miast partnerskich.

Bogaty i owocny pobyt delegacji polskiej w Żmerynce uwieńczono Mszą świętą w miejscowym kościele pw. Św. Aleksego.

Słowo Polskie, 19.05.15 r. , KZ

{morfeo 846}

{youtube}{/youtube}