Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Na Ukrainie mają stać wielkie tablice przypominające o skali pomocy UE dla naszego kraju – Stepan Barna na X Forum Europa – Ukraina

Na Ukrainie mają stać wielkie tablice przypominające o skali pomocy UE dla naszego kraju – Stepan Barna na X Forum Europa – Ukraina

Źródło: forum-ekonomiczne.pl1000 przedsiębiorców, samorządowców, polityków i dziennikarzy z Polski, Ukrainy i innych krajów Europy bierze udział w dwudniowym X Forum Europa – Ukraina, które odbywa się Jasionce niedaleko Rzeszowa.

Panele dyskusyjne forum koncentrują się wokół tematów związanych z polityką, samorządnością, integracją europejską oraz gospodarką.

Przedstawiciele ukraińskich władz, którzy przyjechali do Rzeszowa starają się przedstawić sytuację w swoim kraju w pozytywnym świetle. Zapewniają, że władze skupiają się na takim przeprowadzeniu zmian w instytucjach, aby były one nieodwracalne.

Eksperci oceniają jednak nie tylko sytuację na Ukrainie, ale także wiele czasu poświęcają polityce Zachodu wobec Kijowa. Zdaniem byłego premiera Litwy, a obecnie posła, Andriusa Kubiliusa, Ukraina musi otrzymać konkretne propozycje od Brukseli. „Ukraina będzie miała działającą umowę stowarzyszeniową, zniesione wizy, ale wtedy spadnie motywacja do dalszych reform, a na Zachodzie spadnie zainteresowanie Ukrainą” – powiedział on dziennikarzowi IAR.

Mimo zapewnień Kijowa, wśród uczestników Forum widać obawy, że ukraińskie reformy nie są nieodwracalne, a bez konkretnego sygnału z Unii Europejskiej, w następnych wyborach Ukraińcy mogą wybrać populistów, którzy mogą odejść od prozachodniego kursu.

Panel, poświęcony decentralizacji Ukrainy na X Forum Europa – Ukraina poprowadziła Maryna Bryl, Ekspert Szwajcarsko-Ukraińskiego Programu Wsparcia Decentralizacji (DESPRO). Przedstawiła uczestników po czym zachęciła ich do przemyśleń na temat optymalnego modelu reformy, który byłby na Ukrainie najskuteczniejszy.

Słowo zabierali Jurij Bublyk, Przewodniczący Podkomisji ds. Samorządów Terytorialnych Rady Najwyższej Ukrainy,  Caterina Filippini, Profesor Uniwersytetu Mediolańskiego, Franz Schausberger, Specjalny Doradca Komisji Europejskiej z Instytutu Regionów Europy (IRE), poseł Sejmu RP Marcin Święcicki oraz Stepan Barna, Przewodniczący Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Ostatni mówca poparł wprowadzenie na Ukrainie modelu samorządowego na wzór Polski. „Ukraina najwięcej namacalnego wsparcia, w postaci funduszy, otrzymuje z UE. Potrzebne nam są wielkie tablice unaoczniające ten fakt. Jednocześnie zależy nam przede wszystkim na obustronnych konsultacjach, a nie szkoleniach w zakresie reform” mówił.

Jurij Bublyk zwrócił uwagę, że Polska i Ukraina w 1989 posiadały bardzo zbliżony stopień rozwoju, lecz do dziś Ukraina nie przeprowadziła skutecznej reformy samorządowej, która w Polsce jest jednym z większych sukcesów przemian. Franz Schausberger zaznaczył, że dużą rolę odgrywa w reformie samorządowej wsparcie międzynarodowe i inwestycje sponsorów. „Europa musi zaoferować Ukrainie wiele dobrych przykładów, tego jego reformę można przeprowadzić, takich jak omawiane już włoski i polski” argumentował Schausberger.

Forum Europa – Ukraina jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Studiów Wschodnich, który co roku organizuje miedzy innymi Forum Ekonomiczne w Krynicy, i samorządu województwa podkarpackiego. Forum Europa Ukraina to jedno z największych takich spotkań w tej części Europy.

Słowo Polskie na podstawie informacji http://www.forum-ekonomiczne.pl, 28.01.17 r.