Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Na Ukrainie brak widocznych postępów w zwalczaniu korupcji – Transparency International

Na Ukrainie brak widocznych postępów w zwalczaniu korupcji – Transparency International

Źródło - unian.ua

Międzynarodowa, niezależna, pozarządowa organizacja Transparency International (TI), badająca, ujawniająca i zwalczająca praktyki korupcyjne, umieściła Ukrainę na 33 miejscu na liście najbardziej skorumpowanych państw świata.

Dodatkowo jednak odnotowała postępy w zwalczaniu korupcji przez ostatni rok – wywieranie mniejszej presji biurokracji na biznes; operacje eksportu i importu uwalniają się z sideł łapówkarstwa.

33 miejsce (142 według rankingu najmniej skorumpowanych państw) Ukraina podzieliła z Ugandą oraz Wyspami Komorskimi. Przyczyna, dlaczego tak wolno idą postępy na Ukrainie, chowa się w korupcyjnych schematach, otrzymanych w spadek od wszystkich rządzących reżimów, zaczynając od 1991 roku. Ostatnie zmiany w ustawodawstwie nie przyniosły jak na razie widocznych rezultatów.

Rekomendacje TI dla Ukrainy:

– Uchwalić poprawki o ustawach antykorupcyjnych, uruchomić nowe organy, odpowiadające za zwalczanie korupcji,
– Uchwalić ustawy o pełnej przeźroczystości finansów partii politycznych oraz kampanii wyborczych,
– Opierając się o Antykorupcyjną strategię Ukrainy opracować szczegółowy plan ze zwalczania korupcji, do którego realizacji dołączyć społeczność i media,
– Ujawnić dane rejestrów rolnych oraz nieruchomości,
– Rozpocząć regularne kontrole pracowników służb państwowych, zestawiając ich styl życia z zadeklarowanym mieniem i dochodami.

Słowo Polskie, 03.12.14 r.

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code