Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Na Ukrainę dostarczono amerykańskie radary AN/TPQ-36

Na Ukrainę dostarczono amerykańskie radary AN/TPQ-36

Źródło - unian.uaWojskowe radary, zamontowane na samochodach Humvee drogą powietrzną zostały dostarczone przez stronę amerykańską do Lwowa. Prezydent Poroszenko osobiście był obecny na ceremonii przekazania amerykańskiego sprzętu ukraińskiej armii.

Mobilne radary AN/TPQ-36, które już niedługo znajdą się na wschodzie Ukrainy, są w stanie bardzo precyzyjnie wyznaczać miejsca, skąd strzelają separatyści i przekazywać te dane ukraińskiej artylerii.

Amerykański sprzęt może jednocześnie śledzić za ponad 10 wyrzutniami min lub czołgami przeciwnika. Dane z radarów będą w razie potrzeby przekazywane misji SMM OBWE lub innym międzynarodowym instytucjom na dowód użycia przez terrorystów zabronionej w Mińsku broni.

Z takiego sprzętu korzystają armie USA, Australii, Turcji i Portugalii.

Nieznana jest dokładna ilość AN/TPQ-36, przekazanych Ukrainie. Prezydent Poroszenko podziękował Obamie za pomoc militarną i zaprosił amerykańskich instruktorów w celu nauczenia ukraińskich żołnierzy korzystania z zaawansowanego technicznie sprzętu.

Wartość radarów, przekazanych Ukrainie jest szacowana na ponad 250 mln USD.

Słowo Polskie, 15.11.15 r.