Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Na terenie zamku „Radomyśl” odbył się I Ogólnoukraiński festiwal „Ukraina Arystokratyczna”.

Na terenie zamku „Radomyśl” odbył się I Ogólnoukraiński festiwal „Ukraina Arystokratyczna”.

30 lipca 2016 roku na terenie Zamku-muzeum „Radomyśl” (obwód żytomierski) odbył się I Ogólnoukraiński festiwal ubrań nawiązujących do tradycji ludowych, odzieży stylizowanej, i akcesoriów.

Celem Festiwalu było popularyzacja odrodzenia wielokulturowych tradycji na terenie Ukrainy, rozwoju tzw. narodowej dyplomacji w komunikacji między poszczególnymi mniejszościami narodowymi, które zamieszkują Ukrainę.

W Festiwalu, w roli modeli i modelek udział mogli wziąć wszyscy chętni, nie obowiązkowo w standardzie „90-60-90”. W imprezie uczestniczyły także wdowy żołnierzy, poległych w walkach na wschodzie Ukrainy.

Program Festiwalu przewidywał prezentację ubrań z udziałem modelek w historycznych i współczesnych etnicznych aranżacjach z rozmaitymi akcesoriami. W ramach imprezy można było posłuchać żywej muzyki i zobaczyć tańce narodowe. Także podczas Festiwalu pokazano stroje i innych krajów – Malezji, Południowej Korei i Polski. Pokaz strojów zorganizowano w dość oryginalny sposób – na czołgach.

Obok miejsca, gdzie odbywał się Festiwal, odbył się jarmark etnograficzny. Swoi prace na „Ukrainie Arystokratycznej” przedstawili projektanci Budynku mody „RITO” oraz sieć sklepów „Niebieski lon”, oraz mistrzynie z obwodów lwowskiego, połtawskiego i donieckiego.

Wszyscy chętni mogli spróbować tkanie na krosnach i innych maszynach włókienniczych.

Organizatorami Festiwalu byli Historyko-Kulturalny Kompleks Zamek-muzeum Radomyśl, organizacja społeczna „Społeczna przestrzeń informacyjna” przy wsparciu deputowanej do Rady Najwyższej Olgi Bogomolec. Jak zapowiadają organizatorzy, Festiwal „Ukraina Arystokratyczna” będzie odbywał się każdego roku.

Walentyna Jusupowa. Zdjęcia: zhitomir.info, 03.08.16 r.