Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Na przekór niemieckiej i rosyjskiej przemocy. Na Majdanku zaprezentowano książkę o Franciszku Brzezickim

Na przekór niemieckiej i rosyjskiej przemocy. Na Majdanku zaprezentowano książkę o Franciszku Brzezickim

5 października 2022 roku na Sali konferencyjnej Państwowego Muzeum na Majdanku (Lublin) odbyła się prezentacja książki „Na przekór totalitaryzmom” wydanej staraniem Konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej w Winnicy.

Książka poświęcona jest Franciszkowi Brzezickiemu – więźniowi Majdanka, Gross-Rozen, Leitmeritz, zesłańcowi na Syberię. Przez pryzmat jego losów można prześledzić losy innych mieszkańców Ukrainy i Polski, którzy przeszli przez horrory niemieckich i rosyjskich obozów koncentracyjnych oraz represje z boku władz bolszewickich.

O publikacji opowiedzieli jej autor Jerzy Wójcicki oraz Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński – inicjator i wydawca książki.

W spotkaniu udział również wzięła Maria Wiśnioch – Filo, która od wielu lat związana jest z Państwowym Muzeum na Majdanku i wielokrotnie spotykała się z Franciszkiem Brzezickim w czasie jego licznych wizyt w Lublinie i Muzeum. W roli moderatora wystąpiła Beata Siwek Ciupak – pracownik Muzeum.

Polak z Żytomierza Franciszek Brzezicki w młodym wieku trafił do obozu KL Lublin, zwany potocznie Majdankiem. Zadziorny charakter i wytrwałość pozwoliły mu przetrwać tu w nieludzkich warunkach przez ponad rok. Jak by tego było mało, po Majdanku młody Żytomierzanin trafił do obozów KL Gross-Rosen i KL Leitmeritz. Jego poczucie sprawiedliwości i posiadanie własnego zdania spowodowały, że Sowieci po niemieckich obozach skierowały go do sowieckich gułagów w Nowosybirsku i Omsku.

Spotkanie w Muzeum stało się okazją do zaprezentowania publikacji oraz do wspomnienia postaci Brzezickiego, przybliżenia jego pełnej niezwykłych historii biografii, oraz do przypomnienia jego licznych wizyt w Muzeum, spotkań z młodzieżą, oraz wysiłków Franciszka Brzezickiego w kultywowanie pamięci o ofiarach obozów, wojny i totalitaryzmów zarówno w Polsce jak w Ukrainie – przede wszystkim w jego rodzinnym Żytomierzu.

W wydarzeniu uczestniczyli także żyjący więźniowie Majdanka, młodzież szkolna oraz naukowcy.

Słowo Polskie, fot. Państwowe Muzeum na Majdanku, 6 października 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code