Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Na Podolu trwa realizacja projektu „Nie jesteś sam – program wsparcia polskich seniorów na Ukrainie”

Na Podolu trwa realizacja projektu „Nie jesteś sam – program wsparcia polskich seniorów na Ukrainie”

4 września 2020 r. przy użyciu programu ZOOM odbyły się pierwsze warsztaty dla wolontariuszy z północnej części obwodu winnickiego w ramach realizacji projektu pilotażowego przewidującego udzielenie wsparcia osobom powyżej 60 roku życia polskiego pochodzenia.

W spotkaniu wzięło udział 10 wolontariuszy oraz 3 trenerów, w tym – lekarz, znający się na typowych schorzeniach u osób starszych oraz na specyfice pracy z seniorami.

Warsztaty poprowadzili Antonina Dnistriańska (lekarz, prezes Stowarzyszenia lekarzy polskiego pochodzenia w Winnicy), Jurek Wójcicki (Chrześcijańsko-Demokratyczny Związek Polaków w Winnicy), oraz Małgorzata Michalska (nauczyciel oddelegowany na Ukrainę przez ORPEG, która ma doświadczenie pracy z osobami niepełnosprawnymi i potrzebującymi specjalnej opieki).

Wolontariusze z Litynia, Chmielnika, Winnicy, Uładówki, Strzyżawki, Woronowicy i innych miejscowości wcześniej przygotowali listę uczestników, którzy zakwalifikowali się do udziału w programie. Są to ludzie w wieku 60+, łącznie ponad 80 osób.

Do końca września wolontariusze odbędą z każdym z nich spotkania w trakcie których zostaną spisane indywidualne potrzeby seniorów. Mogą to być m.in. drobne remonty i naprawy, prace porządkowe, zakup opału, artykuły żywnościowe, chemiczne, ubrania, zakup leków, środków higienicznych i inne formy pomocy. Powstanie dzięki temu baza potrzeb, która pomoże wyznaczyć konkretne formy wsparcia i harmonogram działań w październiku – listopadzie bieżącego roku.

Projekt „Nie jesteś sam – program wsparcia polskich seniorów na Ukrainie” jest objęty wsparciem Fundacji „Wolność i Demokracji” i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Słowo Polskie, 7 października 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code