Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Na Podolu dzieci pamiętają o Chopinie

Na Podolu dzieci pamiętają o Chopinie

Na „Spotkaniach Muzycznych z Chopinem”, które odbyły się 18 marca w Winnickim Muzeum Malarstwa młodzi słuchacze przyswajali sobie poczucie estetyki i kultury duchowej.

Marcowe koncerty, poświęcone życiu i twórczości wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina odbywają się w Winnicy już od wielu lat. Po udanej imprezie chopinowskiej w Liceum Kultury i Sztuki im. Leontowicza, która odbyła się dwa tygodnie wcześniej, rzesze chętnych przybyły także do saloniku muzycznego w Muzeum Malarstwa. Dzieci razem z rodzicami z zadowoleniem słuchały utworów muzycznych, skomponowanych przez wybitnego pianistę. Po koncercie najmłodsi uczestnicy imprezy – dzieci w wieku od czterech do sześciu lat ze Świetlicy Polskiej piękną polszczyzną recytowały wiersze o kompozytorze.

Muzyka Fryderyka Chopina nie podlega upływowi czasu i ustrojom politycznym. Lubią ją słuchać zarówno dorośli, jak i zupełnie młodzi wielbiciele sztuki. Niektóre utwory, zaprezentowane podczas winnickich „Spotkań z Chopinem” były dobrze rozpoznawalne przez słuchaczy, ale mało kto z nich wiedział wcześniej, że ich autorem był właśnie wybitny Polak.

Na koniec koncertu główny jego organizator Walery Istoszyn, prezes Stowarzyszenia „Świetlica Polska” zaproponował, aby w celu poszerzenia wiedzy o Chopinie obejrzeć film „Żądza miłości”, który pozwoli na głębsze zrozumienie jego twórczości oraz wyborów życiowych Mistrza.

Wiktoria Draczuk, 23.03.15 r.; KZ