Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Na Podolu czytają Żeromskiego

Na Podolu czytają Żeromskiego

W Polsce Narodowe Czytanie Żeromskiego odbywało się w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej oraz aż 142 teatrach.

Czytane było na setki różnych sposobów – we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie, ale też w domowym zaciszu.

Dla chętnych spróbowania swoich sił w recytowaniu „Przedwiośnia” w dawnym Płoskirowie swe drzwi otworzyła Obwodowa Biblioteka dla Dzieci im. Szewczenki. Po zaprezentowaniu krótkiego filmu wideo, na którym Żeromskiego czytała polska para prezydencka, krótki występ artystyczny zaprezentował lokalny zespół polonijny „Mazury”.

Następnie przez ponad godzinę w chmielnickiej bibliotece brzmiał język polski. Międzywojenne dzieło Stefana Żeromskiego, poruszające tematy repatriacji Polaków ze zbolszewizowanych terenów Rosji oraz Ukrainy oraz trudy odradzania się Polski z popiołów zaborów i I wojny światowej czytała młodzież oraz członkowie i prezesi polskich organizacji. Wspaniała inicjatywa, zapoczątkowana w 2012 roku pod nazwą Narodowe Czytanie, została bardzo pozytywnie przyjęte na Ukrainie.

W tym roku Narodowe Czytanie miało największy zasięg ze wszystkich dotychczasowych edycji – było czytane w 2930 miejscach na całym świecie.

Franciszek Miciński, 09.09.18 r. 

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code