Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Na pałac Chołoniewskich w Janowie czeka renowacja

Na pałac Chołoniewskich w Janowie czeka renowacja

Fot. kalynivka.city

Zabytek architektury XVI-XIX wieku – pałac Chołoniewskich w Janowie obwodu winnickiego doczeka się częściowej renowacji w 2020 roku. W tym celu z budżetu centralnego planują wydać  ponad 17 milionów hrywien.

Przepiękny zabytek architektury znajduje się Janowie (w rejonie kalinowskim obwodu winnickiego). Obecnie mieści się tu ogólnokształcąca szkoła-internat.

Jak wiadomo z przetargu zaplanowane jest gruntowne odnowienie i wykonanie prac remontowo-konserwatorskich elewacji i pomieszczeń wewnętrznych. Wyznaczono także końcowy  termin wykonania prac  – 31 grudnia 2020.

Ponadto na terenie w pobliżu budynku przewidziane jest  brukowanie płyt chodnikowych, instalacja betonowych krawężników, a nawet montowanie parkingu rowerowego.

Na początku XVIII wieku właścicielem Janowa był Jan Myszka-Chołoniewski, po nim majątek odziedziczył  jego syn Adam. Adam Chołoniewski wybudował tu pałac, który najczęściej miejscowi nazywają zamkiem.

Rzeczywiście został zbudowany na ruinach zamku, który jeszcze w 1410 roku zaczął budować Rusin Adam Myszka. Zamek,otoczony z czterech stron wieżami, należał do rodziny Chołoniewskich do końca XIX wieku, a w XXI wieku stał się Iwanowską specjalną ogólnokształcącą szkołą- internatem. Do naszych czasów zachowały się trzy kwadratowe wieże i pałac w stylu barokowym (przebudowany w XVIII w. przez hrabiego Adama Chołoniewskiego).

Lidia Baranowska za: vezha.ua, 23 sierpnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code