Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Na Mszę do kaplicy pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Jużnem (obw. odeski)

Na Mszę do kaplicy pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Jużnem (obw. odeski)

Miejscowość Jużne na pograniczu obwodu odeskiego i mikołajowskiego nad Morzem Czarnym powstała stosunkowo niedawno – w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Mieszkają w niej przeważnie pracownicy pobliskiego portu morskiego „Jużnyj” i kilku innych większych przedsiębiorstw.

Wśród mieszkańców Jużnego są także osoby wyznania rzymskokatolickiego. One uczęszczają na Mszę świętą do kaplicy, na którą przebudowano 70-metrowe pomieszczenie w dolnej kondygnacji jednego z bloków mieszkalnych przy ulicy Nowobielskiej (ul. Nowobielska 28, przy miejskim szpitalu na zachodnich obrzeżach Jużnego). W okresie letnim dołączają do nich goście z innych miast Ukrainy oraz Polski, którzy nie zapominają o obowiązku dotrzymania trzeciego przykazania i uczestniczyć w niedzielę i podczas innych ważnych świąt w Liturgii Świętej.

O porządku Mszy w jużnieńskiej kaplicy nie ma nigdzie informacji w Internecie. Niedawno w parafii zmienił się proboszcz i nawet numer telefonu, wskazany na bardzo popularnym źródle rkc.in.ua nie odpowiada rzeczywistości. Tylko dzwoniąc pod numer starego proboszcza np. grupa turystów z Winnicy, przebywająca na odpoczynku w pobliskim Koblewo, dowiedziała się, że niedzielne Msze są odprawiane o 10.00 a w dniu powszednim o 8.00 (wtorek i  piątek), 19.00 (środa, czwartek), 8.00 (wtorek) i o 18.00 w sobotę.

14 sierpnia 2016 roku w niedzielnej Mszy, odprawianej po ukraińsku w Jużnem uczestniczyło blisko 30 wiernych. Droga Krzyżowa uwieńczona polskimi podpisami, wierni aktywnie śpiewają psalmy i czytają czytania z Pisma Świętego. Młody charyzmatyczny kapłan wygłasza ciekawe dogmatyczne kazania i nawołuje do bycia „taką chrześcijańską wspólnotą, która daje przykład innym chrześcijanom, wypatrującym w nabożeństwach i świętach religijnych wyłącznie zewnętrzne znaki, upodabiając się poganom”.

Jużne jest miasteczkiem, na ulicach którego słychać prawie wyłącznie język rosyjski. Kaplica rzymskokatolicka przy ul. Nowobielskiej razem z kaplicą greckokatolicką jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie ludzie rozmawiają między sobą w języku ukraińskim i swobodnie można porozumieć się z nimi i z proboszczem w języku polskim.

Na terenie diecezji odesko-symferopolskiej nad Czarnym Morzem funkcjonuje kilkanaście kościołów i kaplic rzymskokatolickich. O większości z nich informację można uzyskać na stronie rkc.in.ua. Lecz czasami tą informację trzeba weryfikować przez jej nieaktualność. W takim wypadku może być przydatna pomoc kurii: +38048728-64-75, e-mail: [email protected]

Słowo Polskie, 15.08.16 r.