Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Na mogile Askolda uczczono pamięć Bohaterów Krut

Na mogile Askolda uczczono pamięć Bohaterów Krut

Zdjęcie pobrano z siver.uct.ua29 stycznia na poziomie najwyższych władz państwa ukraińskiego uczczono pamięć bohaterów Krut, zamordowanych przez bolszewików w 1918 roku.  Do miejsca pochówku młodych Ukraińców przyszli – premier Mykoła Azarow, przewodniczący Rady Najwyższej Włodzimierz Rybak, przewodniczący administracji kijowskiej Aleksander Popow.

Przypomnimy, że walka pod Krutami odbyła się 29 stycznia 1918 roku na stacji kolejowej Kruty pod wioską, noszącą taką samą nazwę – w 130 kilometrach na północny wschód od Kijowa. Ta walka między 4-tysięcznym bolszewickim wojskiem Michaiła Murawjowa i oddziałem kijowskich studentów i żołnierzy wolnych Kozaków, w ogólnej liczbie czterystu osób, trwał ponad 5 godzin.

Najwięcej współczucia u mieszkańców Kijowa w 1918 roku wywołał pogrzeb 27 młodzieńców, który znalezli się po walce w bolszewickiej niewoli i byli straceni. Dziesięcioleciami o walce pod Krutami milczano. Na początku 2012 roku w miejscu drewnianego krzyża na mogile „Askolda” był postawiony pomnik Bohaterów Krut z symbolicznym cytatem ze Ewangelii: «Największa miłość – oddać życie za przyjaciół».

Redakcja

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code