Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Na Mazurach powstaje dom dla Repatriantów ze Wschodu

Na Mazurach powstaje dom dla Repatriantów ze Wschodu

10 kwietnia 2016 roku ruszyła realizacja międzynarodowego projektu: „Budujemy dom dla Repatriantów ze Wschodu”.

Jest to akcja organizowana wspólnie przez Fundację Dzieci – Instytut Europejskiego Rozwoju Pro Futuro z Polski i Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie.

To odpowiedź na wzruszający apel jaki Zarząd Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w Mariupolu wystosował do Kancelarii Prezydenta, Premiera i Komisji w Sejmie i Senacie Łączności z Polakami za Granicą:

„Słuchając zapewnień, że Polska jest gotowa przyjąć setki uchodźców-Muzułmanów, ubolewamy, że dla nas – katolików, potomków represjonowanych Polaków, dzieci i wnuków przymusem wywiezionych przez NKWD z Podola i terenów byłej II RP na Donbas polskich żołnierzy, nauczycieli, urzędników, nie ma miejsca w naszej historycznej Ojczyźnie.”

To nasz obowiązek, by nasi rodacy mogli wrócić wreszcie do kraju.  Przeszli tam prawdziwą gehennę, wielu straciło życie. Mamy wobec tych ludzi dług pokoleniowy i to najlepszy czas by ten dług spłacić.

Pierwszy „Dom Repatrianta” powstaje na Mazurach.  Zostanie zbudowany na działce podarowanej przez sponsorów. Fundacja przeznacza na ten cel około 100 tysięcy złotych, resztę kwoty zamierza pozyskać w drodze zbiórek publicznych i darowizn.

W domu będą mogły zamieszkać cztery rodziny, które marzą o powrocie do Polski. W ten sposób spełni się ich marzenie  o życiu w pokoju i powrocie do Ojczyzny przodków.

Oddajmy głos Panu Andrzejowi Iwaszko, prezesowi Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w Mariupolu:

-„Jesteśmy bardzo wzruszeni Państwa inicjatywą wsparcia naszych Rodaków z Mariupola, którzy w związku z działaniami wojskowymi na Donbasie zmuszeni byli opuścić swoje domy, od nowa zaczynać swoje życie w Polsce.(…) Ważne by pomóc tym ludziom kompleksowo, bo wchodzą tutaj w grę kwestie legalizacji pobytu w Polsce naszych Rodaków oraz członków ich rodzin, nauka języka polskiego dla członków ich rodzin,  zapewnienie im w pewności pracy by mogli się utrzymać w Polsce, ale także co też jest nie mniej ważne by mogli oni mieć jakiś dach nad głową”.

Według wstępnego kosztorysu koszt budowy domu (dwa mieszkania ok 80 m i dwa mieszkania ok 50 m)  do stanu surowego zamkniętego, wyniesie 405000 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji 560000 zł. Kwota ta została wyliczona dla realizacji budowy domu czterorodzinnego 290 m2. Dom budowany w tzw. „systemie społeczno- gospodarczym”.

Mieszkania zostaną przekazane rodzinom na własność. Niech ten pierwszy dom będzie zaczątkiem nowego lepszego jutra dla rodaków ze Wschodu. A kolejne domy powstaną w całej Polsce.

Fundacja Dzieci Instytut Europejskiego Rozwoju „Pro Futuro” tel +48 22 126 80 93, +48 22404 16 86
PKO Bank Polski Swift BPKOPLPW PL 40 1020 1013 0000 0702 0305 2396
www.fundacjadzieci.org mail: [email protected]

Karol Modzelewski
Dyrektor Fundacji Dzieci
Instytut Europejskiego Rozwoju „Pro Futuro”
Tel +48 734 136 388

 


Zbiórka pieniędzy na Dom Repatrianta na ulicach Warszawy