Jesteś tutaj: Home » inne » Na Donbasie osobom zarażonym wirusem HIV skończyły się leki

Na Donbasie osobom zarażonym wirusem HIV skończyły się leki

Źródło - narcotics.suObwód doniecki zajmuje pierwsze miejsce na liście ukraińskich obwodów z największą ilością osób z wirusem HIV. Mieszka ich tam ponad 20 tys., połowa przyjmuje specjalistyczne leki.

6 tysięcy z tych, kto przechodzi przez kurs leczenia Aluwią i innymi lekami, mieszka na okupowanej części Donbasu, 4 tys. – na terenie, kontrolowanym przez Ukrainę.

W ostatnich tygodniach centra medyczne w miastach, kontrolowanych przez separatystów zaczęły alarmować o braku leków.

Donieckie Centrum Walki z AIDS opublikowało list, w którym zaznacza, że 2331 pacjent, korzystający z preparatu Aluwia, przerwał leczenie i czeka na pomoc humanitarną. Z listu wynika, że ilość tych preparatów w Doniecku równa się zeru.

Sami zarażeni HIV mogą jeździć do miejscowości, kontrolowanych przez ukraińskie siły, ale często tego nie robią, bo „podróż do Słowiańska kosztuje 500 hrywien, do Mariupola – 170”. Wielu pacjentów czują się patriotami Ukrainy i są w stanie desperacji, że nie mogą z pomocy własnego kraju skorzystać, bo wynająć mieszkanie poza granicami ich stałych miejsc zamieszkania to drogo kosztuje, a poza tym czeka na nich skomplikowana procedura otrzymania wszystkich dokumentów.

Słowo Polskie, 05.10.15 r.