Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Na cmentarzu na Rossie oddano hołd Józefowi Piłsudskiemu

Na cmentarzu na Rossie oddano hołd Józefowi Piłsudskiemu

Józef Piłsudski, współtwórca niepodległej Polski, urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie. Apelem Pamięci, salwą honorową i złożeniem kwiatów oddano w poniedziałek hołd Józefowi Piłsudskiemu na cmentarzu na wileńskiej Rossie, gdzie spoczywa jego serce i prochy matki Marii Piłsudskiej. Uroczystość była związana ze 150-leciem urodzin marszałka Polski.

„Tu w Wilnie Józef Piłsudski wiedział, że będzie bojownikiem o niepodległość Rzeczypospolitej, tym bojownikiem wyrosłym z pięknej polskiej tradycji romantycznej” – podkreślił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i przypomniał, że Piłsudski ukształtowany był m.in. przez dzieła Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza.

W imieniu polskich władz głos zabrała również ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska. Podkreśliła, że Polacy są wdzięczni Piłsudskiemu za odbudowanie polskiego państwa, a zwłaszcza za jego obronę w latach wojny polsko-bolszewickiej. „To zwycięstwo obroniło nie tylko Polskę, ale również Litwę i inne kraje Europy Wschodniej przed nawałą bolszewicką” – powiedziała Doroszewska, dodając, że Piłsudski zapewnił tym krajom „lata niepodległości”.

W uroczystości na wileńskiej Rossie, które zakończyło złożenie kwiatów i odegranie pieśni „My, Pierwsza Brygada”, udział wzięli weterani walk o niepodległość, w tym m.in. żołnierze Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Obecni byli także działacze opozycji antykomunistycznej z okresu PRL, żołnierze Wojska Polskiego, harcerze i strzelcy ze Związku Strzeleckiego, a także licznie przybyli Polacy mieszkający na Litwie. W ceremonii udział wzięli także przedstawiciele litewskich władz, w tym parlamentarzyści.

Pielgrzymkę do Wilna i obchody 150-lecia urodzin marszałka na Rossie zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 07.12.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code