Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Muzyka Zawadzkiego w Latyczowie

Muzyka Zawadzkiego w Latyczowie

Dzień 21 maja zapisał się w pamięci przedstawicieli polskiej wspólnoty, uczniom i nauczycielom latyczowskiej Szkoły Sztuki dzięki organizowaniu w tej placówce niezwykłego wydarzenia muzycznego.

W tym dniu szkołę odwiedził z koncertem-lekcją prezes polskiego stowarzyszenia, wykładowca colledżu muzycznego im. W. Zaręby, znany podolski pianista Jurij Portnyj.

Artysta przedstawił słuchaczom program koncertowy, składający się z dzieł Michała Zawadzkiego, kompozytora pochodzenia polskiego, jednego z założycieli profesjonalnej sztuki muzycznej nie tylko Podola, ale w skali całej Ukrainy. Ten kompozytor i pianista tworzył w XIX wieku. Dzisiaj niestety imię tego kompozytora jest prawie zapomniane.

Podczas koncertu zabrzmiały polonez, mazurek, preludium, Ukraińska rapsodia, „Dumka z Ukrainy” i inne dzieła muzyki fortepianowej Michała Zawadzkiego.

Podobne wydarzenia są ważne w kontekście odrodzenia i propagowania spuścizny kulturowej zapomnianych muzyków polskiego pochodzenia, którzy odegrali nieprzeciętną rolę w tworzeniu profesjonalnej muzyki na Ukrainie.

Franciszek Miciński, 19.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code