Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Muzyka Chopina w stolicy Podola

Muzyka Chopina w stolicy Podola

W dniu 27 lutego 2018 roku w Winnicy odbyły się obchody 208. rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora, pianisty Fryderyka Chopina.

W tym roku koncert odbył się po raz drugi w Winnickiej Szkole Muzycznej Nr 1. Organizatorami naszego wieczoru było Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, Małopolska Fundacja Przyjaźni Polsko-Ukraińsko-Słowackiej „Braterstwo”, Departament w sprawach mniejszości narodowych i religij  Obwodowej Administracji Państwowej.

Fryderyk Franciszek Chopin – największy przedstawiciel polskiej sztuki muzycznej, twórca polskiej narodowej szkoły kompozytorskiej. Słuchanie jego muzyki jest ogromnym doznaniem dla każdego, niezależnie od rasy i narodowości. Refleksyjna podróż w czasie, połączenie przemijalności dosłownej z trwającymi niezmiennie: radością, smutkiem, tęsknotą, czy miłością. Takie właśnie motywy odsłania magnetyczna muzyka Chopina. Odkrywa ona tajemnice, delikatność, kruchość, ale i rewolucyjność.

Nastrojowe mazurki, walce, nokturny, preludia i polonezy wykonane przez uczniów Szkoły Muzycznej do głębi poruszały słuchaczy, podczas gdy wiersze recytowane przez uczniów „Polonii” – Aleksandra Romanowa, Annę Brylant, Wiktorię Fedotową i Maksyma Rożyckiego – ilustrowały w czasie postać wirtuoza. Słuchacze zapoznali się z jego młodością, początkami komponowania, przenieśli się w czasie do Paryża, gdzie Chopin spędził drugą połowę życia, doświadczyli goryczy tęsknoty za ojczyzną i śmierci w kwiecie wieku.

Niespodzianką stało także uczestnictwo absolwentów szkoły muzycznej – dzisiejszych studentów Muzycznej Szkoły Wyższej im. M. Leontowycza. Czar opowieści o życiu i twórczości Chopina roztoczyli prowadzący wieczór Anastazja Balinowa i Maryna Balzan.

„Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel” – pisał Cyprian Kamil Norwid po śmierci Chopina. Te słowa ukazują kompozytora jako wielkiego patriotę i wspaniałego artystę, obrazują zarazem jego niezwykłą twórczość, która jest synonimem polskości, a zarazem posiada wymiar uniwersalny.

Maryna Balzan, Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, 03.03.18 r.

lp

2 komentarze

  1. Od kiedy stolicą Podola jest Winnica, a nie Kamieniec Podolski?

    • Od czasu wyborów w 2015 roku )))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code