Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Muzyka Bacha w klasztornych murach

Muzyka Bacha w klasztornych murach

20 września w winnickim kościele Matki Bożej Anielskiej odbyła się inauguracja XVII Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w klasztornych murach”.

Pierwszy koncert odbył się z udziałem lwowianki Nadii Wełyczko. Pani Nadia jest solistką-organistką Lwowskiego Budynku Muzyki Organowej i Kameralnej, uczestnikiem licznych międzynarodowych festiwali. Oprócz tego ona popularyzuje muzykę, tworzoną przez wschodniogalicyjskich kompozytorów i aktywnie wspierała nagranie płyty „Muzyka lwowskich kompozytorów XVI-XX w.”

Sala kościoła kapucynów była wypełniona po brzegi. Rodzynką wieczoru była muzyka genialnego niemieckiego kompozytora Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750). Goście z zamkniętymi oczami pogrążali się w epokę muzyki baroku, majestatyczności, epokę balów i króli.

Dorycka toccata i fuga BWV 538, chorał „Jezus – nadzieją ludzkości” z kantaty Nr 147, symfonia z kantaty Nr 29 „My dziękujemy Boże, my dziękujemy Ci”, oraz wiele innych utworów zabrzmiało w ramach pierwszego tegorocznego koncertu muzyki organowej w Winnicy. Organizatorzy festiwalu zapraszają każdej niedzieli aż do 1 listopada na kolejne wspaniałe koncerty w wykonaniu najlepszych muzyków z Ukrainy i całego świata. Na winniczan i gości czeka siedem koncertów. Początek w niedzielę o godzinie 20.00.

Wiktoria Draczuk, 22.09.15 r.


{morfeo 974}

{youtube}{/youtube}