Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Muzeum Potockich w Antoninach

Muzeum Potockich w Antoninach

W jednym z letnich domów należących niegdyś do rodziny Potockich w miejscowości Antoniny (obw. chmielnicki) zostało otwarte Muzeum Potockich.

Idea jego stworzenia należy do szefa lokalnych władz gminnych (Antonińskiej Zjednoczonej Hromady) Natalii Kondratiuk, która uważa, że niemożliwe jest traktowanie historii Antonin oddzielnie od działalności Potockich na rzecz rozwoju regionów Wołyń i Podole.

Zagospodarowywać muzeum pomogli potomkowie Potockich, żyjący obecnie poza granicami Ukrainy. Na uroczystość otwarcia muzeum z Francji przybył praprawnuk ostatniego Potockiego, który mieszkał w  Antoninach – 47-letni Jan Roman  Potocki.

Wśród innych honorowych gości do Antonin przybyli m.in. Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, przewodniczący Krasiłowskiej Rady Rejonowej Wasyl Pasicznyk, dr Oleksandr Szpak oraz malarz Edward Milar. Przybyłych witano podolskim korowajem, udekorowanym herbem Antonin.

Dzięki wsparciu Jana Romana Potockiego, a także jego ojca Marka, a także rodziny Bagińskich z Łańcuta po paru latach udało się zgromadzić ciekawą kolekcję eksponatów w muzeum Potockich. „To są rzeczy, które zachował mój ojciec” – powiedział Jan Roman. – “Bardzo dobrze, że tutaj jest drzewo genealogiczne naszej rodziny. Chcemy, żeby Antoniny rozwijały się, a my będziemy im w tym pomagali” – dodał.

Szefowa lokalnych władz Natalia Kondratiuk zaznaczyła, że w czasach Potockich, w pałacu antonińskim funkcjonowała jedna z najlepszych bibliotek w Europie, w Antoninach działały czteroletnia bezpłatna szkoła dla dzieci oraz szpital.

Jako pierwsi na apel stworzenia muzeum w Antoninach odreagowali historycy i artyści z Polski, m.in. Teresa i Wrzesław Żurawscy. W ciągu dwóch lat  kilka razy odwiedzili Antoniny, rozmawiali z miejscowymi mieszkańcami, badali życie  rodziny Potockich.

W Antoninach pozostało sporo starych domów, zbudowanych w stylu barokowym z elementami gotyku. Część z nich potrzebuje pilnej konserwacji i remontu. Niewielką kwotę na ten cel planuje się przeznaczyć z budżetu obwodu chmielnickiego na rok 2019.

Uczestnicy przedsięwzięcia mieli możliwość zapoznania się z pracami uczniów artystycznego działu szkoły muzycznej w Antoninach, które przedstawiały zabytkowe kamienice Potockich.

Halina Kosiuk, Franciszek Miciński, fot. KG RP w Winnicy, Franciszek Miciński, 4 października, 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code