Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Moskwa chce skłócić kijowski patriarchat i grekokatolików – Filaret

Moskwa chce skłócić kijowski patriarchat i grekokatolików – Filaret

Po lewej metropolita grekokatolicki Swiatosław Szewczuk, po prawej - Filaret. Źródło - news.ugcc.ua– Rosyjska cerkiew prawosławna (RCP) pragnie rozpalić konflikt pomiędzy ukraińską grekokatolicką cerkwią i prawosławną cerkwią kijowskiego patriarchatu – ogłosił patriarcha UPC KP Filaret po liturgii z okazji dnia jego intronizacji.

RCP według Filareta stwarza napięcie w środowisku cerkiewnym i dąży do podziału chrześcijan, by łatwiej było potem podzielić całą Ukrainę.

Popieramy jedność Ukrainy i wierzymy, że grekokatolicy są rozważni i zrozumieją kto kogo i gdzie kieruje. Moje stanowisko wobec grekokatolików nie ulegnie zmianie. Będziemy razem z nimi bronić interesów naszej wspólnej ojczyzny – dodał patriarcha UPC KP.

16 października metropolita rosyjskiej cerkwi prawosławnej Alfiejew oskarżył cerkiew grekokatolicką o „nadmierną polityzację poparcia tak zwanego niekanonicznego prawosławia na Ukrainie”. Po czym przewodniczący cerkwi grekokatolickiej Swiatosław Szewczuk zaznaczył, że dla nikogo nie jest sekretem, że jedyną kanoniczną cerkwią prawosławną na Ukrainie pozostaje UPC MP. Ubolewa on nad podziałem w prawosławiu ale szanuje jego kanony oraz porządek wewnętrzny.

Słowo Polskie, 22.10.14 r.

GK


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code