Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Moniuszko na różnych krańcach świata” także w Żytomierzu

„Moniuszko na różnych krańcach świata” także w Żytomierzu

Dnia 7 października w Żytomierskiej Filharmonii Obwodowej odbył się unikalny koncert muzyki twórcy opery polskiej Stanisława Moniuszki pt. «Moniuszko, „Suka” i Kozak».

Koncert zainicjował polski pianista Jarosława Domagała Polonezem Fis-Dur. Następnie do obecnych zwrócił się inicjator i główny organizator koncertu pan Aleksander Czajkowski-Ładysz, który krótko zaprezentował główne cele projektu „Moniuszko na różnych krańcach świata”.

Ten projekt jest inicjatywą Fundacji POL CAN ART i ma na celu  popularyzację twórczości Stanisława Moniuszko na całym świecie. W ramach projektu na terenie Ukrainy odbędzie się 5 koncertów – w Kijowie, Winnicy, Żytomierzu, Iwano-Frankowsku i Tarnopolu. Program koncertu składa się z  arii, pieśni i utworów instrumentalnych z ogromnego dorobku  kompozytora, w wykonaniu artystów z Polski i Ukrainy.

Akademicka część koncertu zawierała pieśni S. Moniuszki w wykonaniu ukraińskich artystów Natalii Kowalenko, Elżbiety Lipitiuk, Sergija Bortnika oraz artystów z Polski – Wiktora Kowalskiego i Aleksandra Czajkowksiego-Gładysza przy akompaniamencie Jarosława Domagały. Występ każdego z artystów wywoływał burzę oklasków licznej publiczności żytomierskiej. A przybyło na koncert  sporo gości z poza Żytomierza – z Nowograda Wołyńskiego, Marjanówki, Bykówki, Romanowa.

Dużymi brawami powitany został także zespół instrumentalny „Ridni naspiwy”, który wiązanką piosenek ukraińskich otworzył drugą część koncertu.

Następnie na scenie pojawiła się główna bohaterka przedsięwzięcia – „suka biłgorajska”. To unikatowy staropolski smyczkowy instrument, popularyzacją którego zajmuje się bardzo znana w Polsce i na całym świecie kompozytorka, multiinstrumentalista, profesorka Akademii Muzyczne w Krakowie pani Maria Pomianowska. Pani profesor zapoznała publiczność z historią  instrumentu i wspaniale wykonała dwa utwory S. Moniuszki wywołują      bardzo pozytywne emocję u widzów.

Finałową częścią koncertu było wykonanie znanych arii Stanisława Moniuszki z opery „Straszny dwór”, które także zostały gorąco powitane przez publiczność.

Dziękujemy bardzo inicjatorom projektu oraz artystom, którzy zaprezentowali publiczność Żytomierszczyzny perfekcyjnie wykonane znane i prawie nieznane w naszym środowisku utwory klasyka polskiej muzyki Stanisława Moniuszki.

Dom Polski w Żytomierzu, 10 października 2018 r.

lp

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code