Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Moja bajka o Polsce” w Żytomierzu

Moja bajka o Polsce” w Żytomierzu

W dniach 28-30 czerwca w jednym z przytulnych żytomierskich hoteli wystartował fascynujący projekt, zainicjowany przez warszawską Fundację Wolność i Demokracja pt. „Moja bajka o Polsce”. W trakcie realizacji tego projektu dzieci polskiego pochodzenia, mieszkające na Ukrainie, uczyły się tworzyć filmy animowane. Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Program zajęć miał na celu propagowanie wiedzy z zakresu tworzenia animacji, wzbudzanie zainteresowania dziecka do twórczości, rozwijanie jego zdolności manualnych, rozbudzanie wyobraźni, kształcenie umiejętności chronologicznego układania relacji z wydarzeń oraz promocję Polski.

W bardzo ciekawych szkoleniach wzięły udział 35 dzieciaków z 7 miast Wołynia Wschodniego, Podola i Kijowszczyzny (Żytomierz, Nowograd Wołyński, Browary, Połonne, Korostyszew, Wołodarsk – Wołyński i Nowa Borowa).

Wszystkim uczestnikom warsztatów nadarzyła się doskonała okazja do własnoręcznego tworzenia bajek. Plastelina, kredki, flamastry, i wyobraźnia w roli głównej. Młodzi animatorzy odkrywały swoje talenty literackie, plastyczne i techniczne.

– Szczerzę mówiąc, kiedy jechałam do Żytomierza, nie do końca rozumiałam w jaki sposób będziemy tworzyć animację poklatkową – dzieli się wrażeniami od projektu Anna Łysiuk, uczestniczka warsztatów z Nowogrodu Wołyńskiego. – Największe zadowolenie otrzymałam od komunikacji z animatorami, którzy uczyli nas rysować i nakładać dźwięk w procesie tworzenia naszych bajek. Spodobał mi się także fascynujący proces nabywania nowych umiejętności. To było bardzo ciekawe doświadczenie! Teraz bez wątpliwości mogę powiedzieć, że przez długi czas będę z przyjemnością pamiętała te niesamowicie ciekawe warsztaty! Chciałabym z całego serca podziękować organizatorom za wspaniałą zabawę i nabyte umiejętności.

W wolnym czasie dzieci zwiedziły żytomierskie Muzeum Kosmonautyki im. Korolowa, gdzie dowiedzieli się o historii podboju kosmosu przez człowieka, ciekawostki z pobytu kosmonautów na orbicie ziemskiej oraz zobaczyły prawdziwy kosmiczny sprzęt! Mieli taż możliwość spróbować jak smakuje pizza w Żytomierzu.

W ostatnim dniu warsztatów animatorzy wręczyli wszystkim uczestnikom projektu dyplomy. Pożegnanie z przyjaciółmi odbyło się przy ognisku, ze śpiewaniem polskich i ukraińskich piosenek. Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że projekt zostawił w ich sercach niezapomniane wrażenia i super wspomnienia.

Alina Dębicka, 06.07.16 r.

{morfeo 1208}

{youtube}{/youtube}