Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Młodzież zmieni Ukrainę – w kolejnej edycji tego programu wzięli udział także Polacy z Ukrainy

Młodzież zmieni Ukrainę – w kolejnej edycji tego programu wzięli udział także Polacy z Ukrainy

Winniczanka Inna Sandiuk w szwedzkim parlamencie RiksdagDo państw, doświadczenie których jest badane przez ukraińską młodzież, także polskiego pochodzenia w ramach programu „Młodzież zmieni Ukrainę”, realizowanego przez Fundację Charytatywną Bogdana Hawryłyszyna należą Niemcy, Austria, Szwajcaria, Norwegia, Szwecja. Ostatnio dodano do tej listy także Polskę jako wzór kraju, które dobrze sobie poradziło z problemami transformacji ustrojowej i gospodarczej.

W tym roku do udziału w tym programie wytypowano 12  grup młodych ludzi, którzy pojadą do wymienionych państw, by dokładne zbadać i następnie napisać rekomendacje dla Ukrainy w zakresie działań, niezbędnych dla sukcesu transformacji na rzecz dalszego rozwoju państwa. Główne kryteria wyboru uczestników przewidywały różnorodność ich zawodów, by skutecznie sprawdzić funkcjonowanie państwa z różnych perspektyw; parytet płci w grupach; bardzo dobra znajomość języka angielskiego (w szczególnych przypadkach wyjazdu do Niemiec, Szwajcarii, Polski wymagana była znajomość języka niemieckiego, francuskiego, polskiego); ważną rolę odgrywała także motywacja uczestników. W zorganizowaniu wyjazdu, który trwa maksymalnie tydzień, uczestnicy sami określają instytucje, w których należy ustalić spotkanie, czyli brana pod uwagę jest samodzielność uczestników.

Grupa młodych ludzi na czele z winniczanką polskiego pochodzenia Inną Sandiuk wybrała Szwecję jako docelowy kraj dla wzbogacenia własnej wiedzy na temat jego rozwoju, by później na podstawie tej wiedzy przyczynić się do transformacji swojej ojczyzny. Przed zaplanowanym wyjazdem, który odbył się w ostatnim tygodniu marca, jego uczestnicy spotkali się z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Szwecji na Ukrainie Andreasem von Beckerath, który zapoznał młodych Ukraińców z realiami życia codziennego w Szwecji oraz szczegółami funkcjonowania państwa.

Dnia 11 marca 2015 roku z wizytą na Ukrainę przybył Premier Szwecji Stefan Löfven, który spotkał się z Prezydentem Poroszenką oraz Premierem Arsenijem Jaceniukiem. Oprócz tego Premier Szwecji wystąpił przed dziennikarzami, przedstawicielami organizacji pozarządowych, wśród których byli także uczestnicy programu „Młodzież zmieni Ukrainę” Inna Sandiuk i Wasyl Dunets. Premier podkreślił, że trzy główne kierunki rozwoju Ukrainy, na których urząd powinien skupić się w pierwszej kolejności, to – decentralizacja, energooszczędność i kwestia równouprawnienia płci. Ostatnia według szwedzkiego polityka jest w dużej mierze zaniedbana na Ukrainie, w przeciwieństwie do Szwecji, gdzie jest najbardziej rozwinięta w całej Europie.

W samej Szwecji grupa młodych Ukraińców odbyła 20 spotkań w ciągu sześciu dni, spędzając czas w dwóch miastach – przeważnie w Sztokholmie i Uppsale. Na liście zwiedzanych instytucji znalazły się ministerstwa, organizacje pozarządowe, partie polityczne, uniwersytety oraz inne. Młodzież odwiedziła również Archiwum Narodowe, gdzie przechowywana jest pierwsza konstytucja Ukrainy – autorstwa Pyłypa Orłyka, którą napisano w roku 1710 po łacinie i starosłowiańsku. Oryginał łacińskiej wersji znajduje się w Sztockholmie, natomiast starosłowiańska – w Moskwie. Do Ukrainy nie dotarła żadna.

„Młodzież zmieni Ukrainę” – tak uważa Bogdan Hawryłyshyn, znany Ukrainiec, ekonomista, doradca rządów wielu państw, członek Klubu Rzymskiego, założyciel Międzynarodowego Instytutu Zarządzania w Kijowie, wymieniając tylko kilka dziedzin z zakresu zainteresowań pana Bogdana. Na pytanie, jak według niego powinna wyglądać przyszłość Ukrainy, Pan Hawryłyszyn odpowiada, że to całkowicie zależy od nas, czyli od ludzi młodych, ambitnych, zorientowanych na przyszłość swojego kraju w UE.

W czasach II wojny światowej zabrano pana Bogdana do Niemiec, później emigrował do Kanady i Szwajcarii. Mieszkając przez wielu lat za granicą w czasach Związku Radzieckiego, on ciągle pragnął wrócić na ojczyznę. Po obaleniu ustroju komunistycznego, aktywnie działał na Ukrainie, współpracując między innymi ze wszystkimi prezydentami oraz przewodniczącymi Rady Najwyższej Ukrainy. W 2009 roku założył na Ukrainie Fundację Charytatywną swojego imienia, która ma na celu kształcenie młodzieży i zapoznanie się z dobrymi praktykami najbardziej  rozwiniętych państw Europy, by transformować Ukrainę w następujących dziedzinach:

– pełna swoboda polityczna (przejrzystość i otwartość rządu);
– dobrobyt gospodarczy całego społeczeństwa;
– sprawiedliwość społeczna w szczególności w obszarach edukacji, zdrowia, bezrobocia, emerytur i rent;
– symbiotyczne współżycie z biosferą.

Inna Sandiuk, 10.04.15 r.; KZ


{morfeo 806}

{youtube}{/youtube}