Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Młodzież spod Lwowa na Kaszubach

Młodzież spod Lwowa na Kaszubach

17-osobowa grupa młodych Kresowiaków z Sądowej Wiszni (obw. lwowski, Ukraina) przyjechała do Polski by spotkać się ze swoimi rówieśnikami oraz uczestniczyć w zajęciach i warsztatach integracyjnych.

Młodzi goście, którzy przybyli na Kaszuby, są członkami oddziału Towarzystwo Kultury Ziemi Lwowskiej w Sądowej Wiszni. Wraz ze swoimi rówieśnikami z Katolickiego Gimnazjum im. Jana Pawła II, Gimnazjum nr II, Liceum Ogólnokształcące nr I w Kartuzach wzięli udział w projekcie pt. „Szkoła Obywatelska”. Młodzież organizowała gry miejskie, przygotowywała prezentacje multimedialne dotyczące kształtowania postawy obywatelskiej.

Polacy z Ukrainy mieli okazję zwiedzić m.in. Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, odkryć uroki gdańskiej starówki, a także zaprezentować rówieśnikom z Polski poruszającą prezentację multimedialną o swoim kraju, w której to próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie: czym jest społeczeństwo obywatelskie.

Goście w ramach spotkania z władzami samorządowymi starali się przybliżyć swój kraj staroście kartuskiemu Janinie Kwiecień. Chociaż Sądowa Wisznia leży w rejonie mościskim w obwodzie lwowskim, to młodzi Polacy z Kresów starali się przypomnieć, że we wschodnich regionach ich kraju toczy się wojna. Dlatego przygotowali specjalną prezentację na ten temat.

Widziałem te zdjęcia już kilkakrotnie, ale one nadal robią na mnie piorunujące wrażenie i głos więźnie w gardle. Uważam, że powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, by nigdy nie było nam dane doświadczyć okrucieństwa wojny – mówił Mariusz Florczyk, prezes Fundacji Słoneczne Wzgórze.

Organizatorem projektu „Szkoła Obywatelska”, sfinansowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, jest Fundacja Słoneczne Wzgórze ze Stężycy. Głównymi założeniami projektu było wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez budowanie postaw otwartości i tolerancji, wspieranie aktywnych postaw obywatelskich wśród młodzieży, a także odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz we współczesnych relacjach.

Słowo Polskie na podstawie informacji Wojciecha Drewki, expreskaszubski.pl, 10.10.16 r.


{morfeo 1252}