Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Młodzie podolanie „badają” polskie uczelnie

Młodzie podolanie „badają” polskie uczelnie

W dniach 3-13 stycznia 2016 r. w Kielcach gościła grupa młodzieży z Winnicy i Chmielnickiego.

Była to kolejna edycja Szkoły Języka Polskiego, którą zorganizowało Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód we współpracy z winnickim Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”.

Podczas pierwszej tegorocznej zimowej edycji Szkoły młodzież uczyła się polskiego w Muzeum Dialogu Kultur, a także poznawała kulturę i historię naszego kraju.

Pobyt w Kielcach – mieście partnerskim Winnicy był też okazją do wizyt w kieleckich uczelniach wyższych: Politechnice Świętokrzyskiej oraz Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

Hasłem przewodnim wszystkich edycji naszych Szkół jest nauka polskiego w praktyce. Poświęcamy wiele czasu na bezpośrednie kontakty z uczestnikami i rozmowy o realiach życia i edukacji w Polsce.
Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie takich miejsc jak Centrum Geoedukacji w Kielcach, Kopalni Soli w Wieliczce i oczywiście Krakowa oraz na wspólne wędrówki po Górach Świętokrzyskich.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z naszej polsko-ukraińskiej wyprawy: https://www.youtube.com/watch?v=e5qi-8zW-8g

Na zakończenie Szkoły młodzież wybrała się również do Lublina. To warte zobaczenia miasto – przystanek na szlaku między Kielcami, a Winnicą 🙂

Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód w partnerstwie z polonijnymi organizacjami pozarządowymi na Ukrainie od 2012 roku organizuje Szkoły Języka Polskiego w Kielcach. Wszystko zaczęło się od Polonijnego Multicentrum Edukacyjnego (edua.eu) w Winnicy i Chmielnickim, które SIEW i partnerzy z Ukrainy utworzyli w 2012 roku dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Krzysztof Kalita, 03.02.16 r.