Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Młodzi artyści z winnickiej parafii pw. Świętego Ducha odnoszą kolejne sukcesy

Młodzi artyści z winnickiej parafii pw. Świętego Ducha odnoszą kolejne sukcesy

Zaangażowanie proboszcza i wiernych w życie parafii można poznać nie tylko po ilości osób, które przychodzą na niedzielne msze. Często niewielkie parafie organizują chóry parafialne, dorównujące swoim poziomem wykonania piosenek religijnych znacznie bardziej zaawansowanym zespołom.

Dzieci i młodzież z parafii pw. Świętego Ducha w Winnicy pod opieką proboszcza Sergiusza Toberta 1 czerwca udowodniły, że potrafią wystąpić ze wspaniałym koncertem piosenek Arki Noego (ich ukraińskich wersji), przy czym wspaniale bawić się i zasłużyć na słodki poczęstunek. Przygotowania do niedzielnego koncertu trwały ponad miesiąc. Ośmiu małych artystów mozolnie ćwiczyło teksty tych piosenek a kierownik artystyczny Dasza Wakoluk co kilka dni zbierała ich na próbach chóru.

„Tato”, „Ja jestem”, „Weź mnie na ręce”… te piosenki są dobrze znane polskiemu słuchaczowi. Pierwszymi na Ukrainie, którzy przejęli wspaniałą ideę przekładu utworów polskiej Arki Noego na język ukraiński, byli parafianie i kapucyni winnickiego kościoła MB Anielskiej (na ulicy Sobornej). Młodzież z tej parafii, przeważnie dzieci członków wspólnot neokatechumenalnych, nagrała nawet kilka płyt z tymi piosenkami i uczestniczyła w koncertach w ramach Dnia Dziecka czy innych katolickich uroczystości w diecezji kamieniecko-podolskiej.

Wiszeński zespół korzysta z tych samych tekstów piosenek co i młodzież z kościoła na Sobornej ale ma swój własny niepowtarzalny styl wykonania. Efekt  występu jest wzmocniony wspaniałym akompaniamentem grupy kleryków z miejscowego Seminarium Duchownego, którzy pochodzą z różnych krajów świata i wnoszą swój własny nastrój w każdy wykonywany utwór.

Koncert wiszeńskiej „Arki” odbył się przy pełnej sali widzów, którzy podziękowali młodym artystom gromkimi brawami i oklaskami. Jako nagroda na plebanii na wszystkich czekał poczęstunek – ciasteczka, pizza i oczywiście lody.

Przy okazji pogratulowano księdzu Sergiuszowi Toberta z okazji 10-lecia święceń kapłańskich. Ksiądz Sergiusz stosunkowo od niedawna pełni posługę duszpasterską w Winnicy ale zdążył już przeprowadzić znaczną część prac budowlanych przy instalacji okien i dachu na budowanym kościele parafialnym (na razie wierni korzystają z niewielkiej kapliczki). O mocnym zaangażowaniu proboszcza w życie parafii świadczy także znaczna ilość dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.

Dobry poziom artystyczny młodzieżowego chóru działającego przy parafii pw. Świętego Ducha został wcześniej postrzeżony także przez biskupa Leona Dubrawskiego, który zimą z kolędą odwiedzał kościoły na Podolu. Ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej nawet obiecał, że kiedyś zabierze młodych artystów-katolików z Winnicy do Rzymu. Trzymamy kciuki, żeby tak się stało!

Jerzy Wójcicki, bwp

 

Zdjęcia z koncertu

{morfeo 586}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code