Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » MŁODOŚĆ, RADOŚĆ I SPORT – relacja z Igrzysk Polonijnych w Łomży

MŁODOŚĆ, RADOŚĆ I SPORT – relacja z Igrzysk Polonijnych w Łomży

XII Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły odbyły się s Łomży w dniach 30 czerwca – 5 lipca 2012 roku. Honorowy patronat nad Igrzyskami Polonijnymi objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

W rywalizacji wzięli udział młodzi sportowcy z Łotwy, Litwy, Estonii, Rosji, Białorusi i Ukrainy. Reprezentacja ostatniej niemal całkowicie składała się z przedstawicieli Żytomierskiego obwodu. 
Na tegoroczną edycję przyjechało prawie 600 dzieci. W Igrzyskach uczestniczyli także dzieci z Polski. Na stadionach i basenach Łomży odbyły się zawody w 11 konkurencjach: pływaniu, lekkiej atletyce, karate, strzelectwie, piłce nożnej, zapasach, siatkówce, piłce ręcznej, koszykówce, tenisie stołowym i szachach.
– „Zawody te są nie tylko rywalizacją sportową, ale oferują młodzieży z różnych krajów i środowisk poznanie nowych horyzontów”, – uważa Prezes Żytomierskiego obwodowego Związku Polaków Wiktoria Laskowska-Szczur. Pani Prezes, która od lat opiekuje się organizacją wyjazdów do Łomży, jest przekonana, że Igrzyska także uczą tolerancji dla innych tradycji i kultur, pozwalają nawiązać liczne kontakty, ale najważniejsze – to możliwość spotkania się z ojczyzną przodków.
– „Organizatorzy, a są to Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Łomży i Prezydent miasta Łomży Mieczysław Czerniawski, zrobili wszystko, żebyśmy czuli się jak u siebie w domu” – mówi opiekun żytomierskiej reprezentacji Oksana Tomaszewska. Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie w tym roku oddelegował liczną grupę sportowców, w której znaleźli się uczniowie różnych szkół obwodu: pływanie – Żytomierz, siatkówka dzięwcząt – Korosteń, zapasy – Korosteń, Berdyczów i Nowograd-Wołyński, lekka atletyka: Żytomierz, Korosteń.
Tradycyjnie Igrzyska zostały poprzedzone Mszą Świętą w Katedrze Łomżyńskiej. Po  otwarciu Igrzysk zaczęła się sztafeta 4×100 m, w której drużyny chłopców i dziewcząt z Korostenia i Żytomierza nie zostawiły żadnych szans innym zawodnikom. Za zdobyte pierwsze miejsca lekkoatleci otrzymali wspaniały Puchar od Prezydenta Łomży.
Na wysokim poziomie odbył się także turniej siatkówki dziewcząt. Drużyna  z Korostenia  uplasowała się na drugim miejscu. Pierwsze i drugie miejsca także zdobyli zapaśnicy (Korosteń, Berdyczów); a u pływaków (Żytomierz) – III miejsce.
Uroczystość zakończenia Igrzysk uświetniły występy zespołów artystycznych z Tiumienia i Chakasji z Rosji.
Podczas symbolicznego zamknięcia Igrzysk Prezydent Łomży zaprosił uczestników na kolejne XIII Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły w 2013 r. do wspaniałego i gościnnego miasta Łomży. 
Żytomierska delegacja, która wzięła udział w XII Igrzyskach Polonijnych Młodzieży Szkolnej, składa serdeczne podziękowanie Pani Prezes Łomżyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Hance Gałązce za możliwość wzięcia udziału w tak wspaniałej imprezie sportowej.

Jana Laskowska

Zdjęcia z Łomży

{morfeo 158}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code