Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Módlmy się za wstawiennictwem Jana Pawła II – bp Leon na obchodach 1. rocznicy kanonizacji Papieża Polaka w Winnicy

Módlmy się za wstawiennictwem Jana Pawła II – bp Leon na obchodach 1. rocznicy kanonizacji Papieża Polaka w Winnicy

Kanonizacja Jana Pawła II miała ogromne znaczenie dla wszystkich Polaków w kraju i za granicą. Rok po uroczystościach na Placu Św. Piotra w Rzymie mieszkańcy Winnicy, pracownicy miejscowego KG RP i duchowieństwo przybyli do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Tiażyłowie by wspólnie modlić się za wstawiennictwem Papieża Polaka o Boże Błogosławieństwo i pokój na Ukrainie.

Główne uroczystości poprzedziło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Jana Pawła II w centrum Winnicy na ulicy Sobornej, w których wzięli udział także członkowie polskiej grupy rekonstrukcyjnej SRH Marienburg z Pomorza, którzy przybyli na Mszę do kościoła kapucynów w mundurach WP z 1920 roku.

Msza święta na Tiażyłowie rozpoczęła się o 17.30. Celebrował Liturgię bp Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej. Podczas kazania JE podał przykład Świętego Jana Pawła II, jako Papieża, który poświęcił swój pontyfikat Maryi. – Nadchodzi maj, nie zapominajcie modlić się za wstawiennictwem naszego Papieża do Maryi, takie modlitwy mają potężną siłę – apelował bp Leon.

Na Mszę do winnickiego Sanktuarium, którą koncelebrowali proboszcz Jarosław Gąsiorek i o. Paweł Lasocki OFM Cap przybyli goście ze wszystkich parafii katolickich miasta oraz konsulowie KG RP na czele z Konsulem Generalnym RP w Winnicy Krzysztofem Świderkiem. Po kazaniu i Sakramencie Komunii odbył się wspaniały koncert z udziałem młodzieżowego zespołu artystycznego „Kwiat Podola”, działającego przy Konfederacji Polaków Podola oraz parafialnego chóru z Tiażyłowa Sursum Corda. Pierwszy skupił się na polskich piosenkach ludowych i patriotycznych. Drugi wystąpił w stylu prawie akademickim, śpiewając w języku polskim, ukraińskim oraz po łacinie, przypominając zebranym gościom znane piosenki, wykonywane podczas kanonizacji i przez samego Papieża Polaka. W wykonaniu Sursum Corda zabrzmiały: „Nie lękajcie się”, „Barka”, „Jesus Christ you are my life”, „Cała ziemia wołaj” i inne.

Po koncercie odbyła się adoracja relikwii Jana Pawła II. Biskup Leon razem z Konsulem Świderkiem złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Jana Pawła II, znajdującym się przy Sanktuarium Tiażyłowskim.

Uroczystości z okazji 1. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II trwały przez prawie trzy godziny. Zmęczeni, ale pokrzepieni na duchu podolscy katolicy dzięki uprzejmości proboszcza Jarosława Gąsiorka w miejscowym Centrum Jana Pawła II posilili się herbatą i ciastkiem.

Słowo Polskie, 27.04.15 r., KZ

 

{morfeo 823}

{youtube}{/youtube}