Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Modlitewne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II w Winnicy

Modlitewne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II w Winnicy

Adoracja relikwii Św. Jana Pawła II w Sanktuarium Miłosierdzia BożegoW piątek 10 kwietnia w winnickim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbyły się obchody 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz 10. rocznicy przejścia do Domu Ojca Papieża Jana Pawła II.

By uszanować pamięć ofiar katastrofy lotniczej prezydenckiego Tupolewa, w której zginął Lech Kaczyński i 95. innych przedstawicieli polskich elit, do kościoła na Tiażyłowie przybyli wszyscy obecni w tym dniu w Winnicy konsulowie KG RP, przedstawiciele polskiej wspólnoty miasta i obwodu oraz wierni tiażyłowskiej świątyni. Specjalnym gościem na uroczystości był o. Paweł Rossa z Gwardijska.

Wiele ciepłych słów tego wieczora popłynęło także w kierunku postaci Papieża Polaka Św. Jana Pawła II. W winnickim Sanktuarium cieszy się on szczególnym szacunkiem wiernych, bowiem pontyfik osobiście poświęcił główny obraz dla ołtarza ich świątyni oraz właśnie jego decyzja wyznaczenia święta Miłosierdzia Bożego, wpłynęła na poprzedniego proboszcza, który nazwał tiazyłowską parafię – parafią pw. Miłosierdzia Bożego. Przed kościołem stoi pomnik Jana Pawła II, a w środku – znajdują się relikwie Papieża Polaka.

Proboszcz o. Jarosław Gąsiorek w kazaniu zacytował słowa pontyfika o tym, że nie może być prawdziwego pokoju bez sprawiedliwości społecznej. Fragment Ewangelii, czytany w tym dniu podczas Mszy głosił o apostołach, którzy przez całą noc bez skutku łowili ryby i dopiero nad ranem, kiedy Jezus powiedział im, żeby zarzucili sieci raz jeszcze, wyciągnęli całe mnóstwo ryb. Komentując to czytanie, kapłan podkreślił, że ludzkość powinna budować pokój po Bożemu – opierając się na sprawiedliwości i prawdzie, inaczej doczeka się porażki i wyciągnie „puste sieci”.

Kościół i władze mają wspólne zadanie – budowanie sprawiedliwego pokoju – dodał o. Jarosław. Podał postać prezydenta Kaczyńskiego, jako przykład osoby, która budowała pokój po Bożemu, opierają cię o prawdę i sprawiedliwość: „To był wielki człowiek, choć małego wzrostu. Lech Kaczyński żył wiarą w Jezusa Zmartwychwstałego”…

Tego wieczoru modlono się także w intencji ofiar mordu katyńskiego – polskich oficerów, duchowieństwa oraz inteligencji, zamordowanych przez NKWD 75 lat temu oraz za ofiary wszystkich wojen – także tej, która toczy się teraz na wschodzie Ukrainy.

Po Mszy, wszyscy na niej obecni mieli możliwość adoracji relikwii św. Jana Pawła II. Po jej zakończeniu parafialny chór Sursum Corda zaprezentował koncert żałobny ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej i Katynia. Każda kolejna pieśń rozpoczynała się z krótkiego wprowadzenia w języku polskim.

Tekst oraz zdjęcia – Olena Kaczurowska, 11.04.15 r., KX

{morfeo 808}

{youtube}{/youtube}