Jesteś tutaj: Home » Z życia Kościoła Katolickiego » Artykuły/Статті » Mocniejsza i liczniejsza – podolska formacja neokatehumenalna na spotkaniu z biskupem Leonem

Mocniejsza i liczniejsza – podolska formacja neokatehumenalna na spotkaniu z biskupem Leonem

W środku lipca w sali winnickiej filharmonii odbyło się spotkanie członków wspólnot neokatehumenalnych Kościoła Rzymsko-Katolickiego z biskupem Diecezji Kamieniecko-Podolskiej Leonem Dubrawskim.

Na spotkaniu w pomieszczeniu, które mieści 430 osób, nie było żadnego wolnego miejsca, wierni z dwóch obwodów – winnickiego i chmielnickiego przybyli by wspólnie uczestniczyć w Eucharystii i podziękować za ubiegły rok Ewangelizacji.

Wspólnoty Chmielnickiego (Greczany), Winnicy, Kamieńca-Podolskiego i innych mniejszych miast mieli okazję poznać się nawzajem i opowiedzieć o swoim doświadczeniu na Drodze – tak we wspólnotach neokatehumenalnych nazywają stopniowy rozwój życia duchownego każdego członka wspólnoty, zapoczątkowany wiele lat temu przez Kiko Arguello, Carmen Hernandez oraz Mario Piezzi.

Najbardziej liczną ilość wspólnot przedstawiło obwodowe miasto Winnica. Już 14 wspólnot neokatehumenalnych istnieje w tym mieście. Najstarsza ma prawie 20 lat, najmłodsza pojawiła się w tym roku. We wspólnotach jest kilkanaście rodzin, które wychowują czworo i więcej dzieci, same rodziny dzięki cotygodniowym katechezom i liturgiom, odprawianym pierwowzorem pierwszych Chrześcian są bardzo mocne i tolerancyjne w stosunkach małżeńskich.

Biskup Leon w kazaniu bardzo przychylnie ocenił rozwój wspólnot neokatechumenalnych w diecezji, podziękował ekipom katechumenów za wysiłek i starania na rzecz Ewangelizacji, a także poobiecał księdzu Mirosławowi Cybulskiemu, który jest rektorem seminarium duchownego Redemptoris Mater w Winnicy, jednoczącego młode osoby, powołane do służenia Bogu na drodze neokatechumenalnej, że będzie wszelako wspierał inicjatywy księdza Mirosława i w razie potrzeby weźmie udział w zapoczątkowaniu drugiej podobnej formacji do kształcenia duchowieństwa.

Informacja statystyczna: W 2009 r. formacja neokatechumenalna była prowadzona w 19 tysiącach wspólnot w 4,5 tys. parafii w 820 diecezjach w 101 krajach na 5 kontynentach.

Najwięcej wspólnot w Europie oraz na świecie jest we Włoszech oraz w Hiszpanii. Kościół w Polsce, w którym jest ok. tysiąca wspólnot jest trzeci co do liczebności wspólnot w Europie. Droga jest bardzo rozpowszechniona także w w Brazylii, Meksyku, Kolumbii, Argentynie oraz Wenezueli. W Azji najwięcej wspólnot jest Indiach. Większość wspólnot liczy od 20 do 50 osób.

Z uwagi na powszechną wielodzietność u osób zaangażowanych w Drogę liczba pozostających pod jej wpływem szacowana jest na milion osób.

Inne zdjęcia z Eucharystii

{morfeo 168}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code