Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Moc życzeń z okazji jubileuszu urodziń!

Moc życzeń z okazji jubileuszu urodziń!

6 marca Pani Irena Pierszchajło, wicedyrektor Polskiej Szkoły w Gródku Podolskim do spraw wychowania świętowała Jubileusz 50-lecia.

W imieniu wszystkich czytelników „Słowa Polskiego” kierujemy do Pani Ireny serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia i uśmiechu oraz dalszej owocnej pracy na rzecz krzewienia kultury i tradycji polskiej na Podolu.

Pani Pierszchajło pracuje w Polskiej Szkole w Gródku Podolskim od ponad 10 lat. Znaczna część jej absolwentów studiuje lub ukończyła studia w Polsce.

Pani Wicedyrektor jako pierwsza w obwodzie chmielnickim rozpoczęła cykl lekcji o eurointegracji. Irenę Pierszchajło Polacy „małej Warszawy” lub „małego Watykanu” – tak na Podolu nazywają Gródek Podolski – wybrali na prezesa miejscowej polskiej organizacji społecznej. Wszystkiej święta patriotyczne i kulturalne – to dzieło rąk i serca niestrudzonej Pani Ireny.

Z okazji 50 rocznicy urodzin z całego serca składamy życzenia dla naszej ukochanej Pani Ireny Pierszchajło – wicedyrektora  i nauczyciela języka polskiego Ogólnokształcącej Szkoły I-III stopnia z polskim językiem nauczania m. Gródka oraz prezesa Gródeckiego Oddziału Związku Polaków na Ukrainie.
Ponad trzydzieści lat swego życia Pani Irena poświęciła i dalej poświęca  tej niełatwej pracy – pracy nauczyciela. A najwięcej serca  oddała dla rozwoju polskości w Gródku Podolskim.
Od początku założenia Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia w Gródku (1988) jest  jego członkiem, a od roku 1996 do dnia dzisiejszego pełni obowiązki Prezesa Gródeckiego Oddziału Związku Polaków na Ukrainie. Swoją pracą wspierała polską młodzież szkolną, prowadząc zajęcia z języka polskiego. Walczyła o otwarcie klas polskich, a później o budowę Szkoły Polskiej w naszym mieście.
W roku 1992 Pani Irena zaczęła pracować jako nauczycielka w klasach początkowych z polskim językiem nauczania.   Cierpliwość, pogodny i serdeczny stosunek do ucznia i rodziców, sprawiedliwość w ocenie zachowania uczniów i traktowanie wszystkich  jako mających jednakowe szanse, miłość do dzieci, zdyscyplinowanie – tymi to właśnie cechami charakteryzują Panią Irenę jej wychowankowie – absolwenci tych pierwszych klas polskich.
Od momentu otwarcia Szkoły Polskiej i do dnia dzisiejszego Pani Irena Pierszchajło pełni obowiązki wicedyrektora do spraw wychowania. Każde święto, impreza szkolna są wyjątkowe, oryginalne i niezapomnianie. Kto choć raz uczestniczył w corocznym Spotkaniu Opłatkowym (2 lutego), może doświadczyć nie tylko uroczystej atmosfery, oglądać dzielną grę aktorów – uczniów szkoły lecz przede wszystkim odczuć ciepło rodzinne tej imprezy.  
Aktywność i poświęcenie się Pani Ireny nie mają granic. Poza udziałem w życiu szkolnym i społecznym miasta, Pani Irena stale współpracuje z UMCS w Lublinie. Bierze czynny udział w międzynarodowym projekcie „Perły w koronie wychowania polskiego ”
W ciągu  15 lat (1993-2008) corocznnie organizowywała w Gródku Regionalny Festiwal Pieśni i Tańca Polskiego „Kwiaty Podola”.
Życzymy jubilatce zdrowia, wszelkiej pomyślności, pogody ducha, błogosławieństwa Bożego oraz kolejnych wspaniałych jubileuszy.
Trudno myśli ubrać w słowa,
Oddać piórem życzeń kwiat…
Wyrzec to, co serce chowa…
Powiemy krótko: żyj 100 lat
Z poważaniem grono pedagogiczne oraz członkowie organizacji

Słowo Polskie, 10.03.15 r.; KZ

{morfeo 770}

{youtube}NtrpWRAb0GU{/youtube}