Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Moc muzyki Chopina w Chmielnickiej Filharmonii Obwodowej

Moc muzyki Chopina w Chmielnickiej Filharmonii Obwodowej

Hanna PankowaW ramach roku Fryderyka Chopina 4 czerwca w Chmielnickiej Filharmonii Obwodowej odbył się koncert, poświęcony temu z najbardziej lubianych przez mieszkańców dawnego Płoskirowa kompozytorów. Podczas imprezy można było usłyszeć także marsz pogrzebowy autorstwa wybitnego Polaka (II Sonata fortepianowa), który zabrzmiał podczas transportowania ciała geniusza na cmentarz Père Lachaise w Paryżu.

Moc emocji i uczuć przez muzykę Chopina przekazały widzom lwowska pianistka Oksana Rapita, solistka Chmielnickiej Filharmonii Hanna Pankowa oraz laureat wielu konkursów miedzynarodowych Markijan Popil.

Na koncercie zabrzmiały wszystkie cztery rodzaje sonaty w twórczości Chopina, napisane w różnych okresach jego życia. Pierwszą sonatę, napisaną przez młodego Fryderyka w 1827 roku wykonała Hanna Pankowa – czarująco i emocjonalnie. Nie mniej uczuciowo zabrzmiała także druga sonata Chopina w wykonaniu Popila. Młody student Lwowskiej Akademii Muzycznej maksymalnie przybliżył publiczności świat muzyki fortepianowej Chopina. Polski kompozytor ograniczając się wyłącznie do tego instrumentu, zdołał maksymalnie wykorzystać jego możliwości i stworzyć muzyczne arcydzieła. 
Zasłużona dla Kultury Ukraińskiej artystka Oksana Rapita wykonała trzecią muzyczną sonatę Chopina. Ten utwór nie jest ostatnim w dorobku Polaka, ale uważa się go za najbardziej monumentalne dzieło w twórczości Chopina w okresie dojrzałości.

W 2015 roku obchodzimy 205. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, na całym świecie odbywają się koncerty i wieczory muzyki polskiego kompozytora. Wyśmienity pianista preferował koncerty, na który grał niewielkie sonaty muzyczne. Chopin zagrał około 30 takich koncertów.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Franciszka Micińskiego, 07.06.15 r., KZ

 

Ekspresywny występ Markijana Popila


Oksanie Rapicie widzowie aplowodowali na stojąco