Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Młodzież z Ukrainy podczas pobytu w kraju nad Wisłą dowiadywała się co można powiedzieć o człowieku na podstawie jego DNA

Młodzież z Ukrainy podczas pobytu w kraju nad Wisłą dowiadywała się co można powiedzieć o człowieku na podstawie jego DNA

W dniach 10-15 oraz 23-28 lipca „Mała Akademia Nauk Ukrainy” we współpracy z NGO „Europejska Mała Akademia Nauk” zorganizowali szkołę naukową w stolicy Polski Warszawie dla kilkunastu studentów z różnych regionów Ukrainy w celu prowadzenia prac badawczych w zakresie biologii. Wiek młodych i utalentowanych naukowców stanowił 9-10 i 14-16 lat.

Zajęcia praktyczne w nowoczesnym laboratorium przeprowadził prof. dr hab. Jacek Kuźnicki, przewodniczący Rady Programowej w BioCentrum Edukacji Naukowej BioCEN. Biorąc aktywny udział w warsztatach, starsze dzieci podczas pierwszego wyjazdu mogli dostrzec, czym jest DNA człowieka, dlaczego ono służy, a także doświadczyli sami, jak można pobrać własne materiały genetyczne i zbadać je.

Później podczas analizy kryminalistycznej, wymyślonej przez prowadzącego, młodzież na podstawie badań laboratoryjnych, upewnili się w kluczowej roli DNA dla poszukiwania rozwiązań dla kryminalnych spraw z życia wziętych.

Także uczestnicy dowiedzieli się, jak przy pomocy prostych rzeczy można w domu przeprowadzać różnorodne badania. Na przykład, smartphone może służyć jako mikroskop używając wskaźnika laserowego. Młodsze i starsze dzieci zobaczyli na przykładach i przeanalizowali co jest fluorycjancja. Oprócz tego, młodzi studenci odwiedzili Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, gdzie wzięli udział w warsztatach “Bądz zdrów, jak ryba!”. Na tych zajęciach zobaczyli także czym się zajmuje Instytut na co dzień i jak wygląda praca naukowca. A rybki danio pręgowane służyli przykładem do zastosowania badań genetycznych.

Program wizyty studyjnej był także uzupełniony zwiedzaniem Warszawy i zapoznaniem się z jej historią, odwiedzinami Centrum Nauki “Kopernik” i planetarium, czym dzieci byli nie mniej zachwyceni.

Również młodsza grupa odwiedziła muzeum Chopina, warszawskie zoo i Łazienki Królewskie.

Inna Sandiuk, Winnica, zdjęcia: „Mała Akademia Nauk Ukrainy”, NGO „Europejska Mała Akademia Nauk”, 09.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code