Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Młodzież ucząca się w Chmielnickim języka polskiego udała się na wycieczkę do Międzyboża

Młodzież ucząca się w Chmielnickim języka polskiego udała się na wycieczkę do Międzyboża

W przepiękny jesienny dzień uczniowie Punktu nauczania języka polskiego im. J. Korczaka przy Chmielnickim miejskim związku Polaków, wraz z rodzicami udali się miasteczka Międzybóż aby świętować początek roku szkolnego.

Tradycyjnie szkółka otwiera swoje drzwi 1 października. Również w roku 2021 rozpoczęliśmy zajęcia w tym samym dniu w trybie stacjonarnym. W roku szkolnym 2021/22 na naukę języka polskiego będzie uczęszczać łącznie około 60 uczniów w różnym wieku szkolnym. Planujemy także by założyć pierwszą grupę dla starszych przedszkolaków.

9 października na cześć rozpoczęcia roku szkolnego zainicjowaliśmy festiwal “Podolska jesień” w ramach którego odbyła się bardzo interesująca wycieczka na Zamek w Międzybożu, tradycyjny obiad zamkowy, świąteczny koncert oraz wręczenie prezentów uczniom w postaci kancelarii szkolnej niezbędnej dla dalszej nauki.

Dla dzieci oraz dorosłych została organizowana bardzo interesująca wycieczka na mury zamkowe oraz do Muzeum zamkowego a potem wycieczka właśnie do miasteczka oraz ruin dawnego kościoła dominikanów.

Wycieczka została przygotowana przez doświadczonego przewodnika Igora Zapadenkę który opowiedział historię zamku oraz miasta Międzybóż z czasów I RP. Dzieci oraz dorośli byli pod dużym wrażeniem od ciekawej historii tego miejsca. A po wycieczce wszyscy częstowali się pysznym barszczem oraz kuliszem ugotowanym na ognisku.

W świątecznym koncercie wzięli udział zespoły muzyczne działające przy Chmielnickim miejskim związku Polaków “Mazury” oraz “Płoskirowskie dzwoneczki” które zaśpiewali znane i lubiane polskie piosenki ludowe. Solistka zespołu dziecięcego Żenia Golak zaśpiewała wesołą piosenkę “Mucha w mucholocie” a Michał Letawin przedstawił widzom utwory muzyczne na trąbce.

Działalność zespołów muzycznych jest objęta patronatem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021 za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Bardzo cieszymy się że udało się nam organizować takie święto dla naszych dzieci mamy nadzieję że ten festiwal stanie się jeszcze jedną dobrą tradycją naszego ośrodka.

Projekt organizowany przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Irena Medlakowska, 20 października 2021 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code